12. 10. 2017 11:03 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2017 11:55 | BRATISLAVA/TASR

Minister Žiga odvolal dozornú radu MH Manažment

Dôvodom je zmluva s advokátom Radomírom Bžánom v súdnom spore okolo Vodného diela Gabčíkovo.

Peter Žiga.
Peter Žiga. Foto: TASR

Dozorná rada spoločnosti MH Manažment dnešným dňom končí. Oznámil to vo štvrdok (12. 10.) na brífingu šéf ministerstva hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), ktorý považuje postup orgánov firmy v právnom spore ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo za neprofesionálny.

Podľa Žigu sa zmenia následne stanovy spoločnosti MH Manažment, a potom sa vykonajú aj zmeny v predstavenstve.

"Na základe všetkých faktov, ktoré mám k dispozícii, som sa rozhodol vyvodiť manažérsku zodpovednosť voči spoločnosti MH Manažment. Prijal som nasledovné personálne rozhodnutie. Dnešným dňom odvolávam všetkých členov dozornej rady (DR) spoločnosti MH Manažment a menujem novú dozornú radu. Následne budú notárskou zápisnicou zmenené stanovy spoločnosti, aby bolo možné vymeniť predstavenstvo spoločnosti MH Manažment. DR následne urobí personálne zmeny v predstavenstve spoločnosti MH Manažment. Od nového vedenia budem očakávať, že zabezpečí, aby sa v budúcnosti podobné situácie neopakovali," povedal Žiga.

Konanie spoločnosti MH Manažment podľa Žigu nebolo profesionálne a spôsobilo, že viac sa hovorí o odmene pre advokátov než o tom, že štát získal naspäť VEG. "Súčasne konštatujem, že kontrola MH SR zistila pochybenia v oblasti verejného obstarávania. Súťaž na právne služby mala byť zorganizovaná profesionálnejšie," zdôraznil. Chýbal podľa neho objektívny mechanizmus zadávania zákaziek. "Inými slovami vysúťažené (právnické) spoločnosti mali ešte o jednotlivé prípady súťažiť a ponúknuť najlepšiu cenu," myslí si Žiga.
"Ďalší problém, ktorý vidím, je v tom, že bolo neprofesionálne a nešťastné nechať dohadovanie konečnej odmeny za právne zastupovanie až na čas po ukončení sporu, malo sa tak stať oveľa skôr," podčiarkol.

Jednou z hlavných úloh spoločnosti MH Manažment ako právneho nástupcu Fondu národného majetku (FNM) SR je podľa neho dávať do poriadku vážne chyby, ktoré vznikli počas privatizácie v rokoch 1994 až 2006 a chrániť majetok štátu. "Preto je veľmi dôležité, aby sa tak dialo transparentne a profesionálne, bez toho aby vznikali akékoľvek pochybnosti. Ak spoločnosť MH Manažment napráva chyby privatizácie, nemala by sama robiť chyby," zdôraznil.

"Pokiaľ ide o samotnú výšku odmeny pre advokáta na úrovni 77 miliónov eur, bola neprimeraná a nikdy by som nesúhlasil s jej vyplatením. S vyrokovanou sumou 17,6 milióna eur nie so spokojný. Podľa môjho názoru mala byť na úrovni 1 %, maximálne 2 % zo súdenej sumy, čo by predstavovalo úroveň zákonnej tarify," dodal Žiga.

Žiga v stredu (11. 10.) po rokovaní vládneho kabinetu uviedol v reakcii na v utorok (10. 10.) oznámené zníženie odmeny pre advokáta Radomíra Bžána, že nie je "úplne spokojný".

Filipovičová z MH Manažmnent 10. októbra informovala, že predseda predstavenstva MH Manažment Bačík sa dohodol s advokátskou kanceláriou JUDr. Radomír Bžán, s.r.o., na znížení odmeny za víťazstvo v arbitráži ohľadom VEG na maximálnu výšku 2,5 % z pôvodných 11 %.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?