16. 10. 2017 20:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tragédia opatrovateliek odkryla to, o čom sa doteraz hovorilo len potichu

Nahrali sme výpoveď vodiča, ktorý rozvážal opatrovateľov do Rakúska a dlhé trasy musel odšoférovať sám.

Tragédia pri obci Nitrica.
Tragédia pri obci Nitrica. Foto: facebook.com/Polícia Slovenskej republiky
Tragédia pri obci Nitrica.

Nad tragickou nehodou, kde zahynulo sedem opatrovateliek aj so šoférom, visí stále množstvo otáznikov. Vodiča kamiónu, ktorý je jediným živým svedkom tragédie, v pondelok (16. 10.) z nemocnice prepustili, no k nešťastiu sa nevyjadril.

Zodpovednosť odmieta aj majiteľ rakúskej firmy, ktorej mikrobus mal údajne šofér v prenájme. Po opatrovateľkách začali najnovšie o praktikách v preprave hovoriť už aj vodiči.

Zdá sa, že až obrovská tragédia odkryla to, o čom sa doteraz hovorilo len potichu. Bývalý vodič, ktorý rozvážal opatrovateľov za prácou do susedného Rakúska priznáva, aké dlhé trasy musel absolvovať sám.

„Najdlhšie som sedel za volantom 36 hodín bez spánku, bolo to 2 200 km cez severné Nemecko až po južné Španielsko. Nezvládol som to, musel som si pospať. Prišiel som o dve hodiny neskôr na vykládku a na druhý týždeň ma prepustili. Čo má vodič urobiť s tými 8 ženami, ktoré vezie domov, vyložiť ich na parkovisku a povedať choďte si po svojom alebo idem si na päť hodín pospať, lebo som unavený?," prehovoril bývalý šofér.

Upozorňuje, že dvaja vodiči sú dvojnásobné náklady. Ani agentúra, ani opatrovateľky platiť viac nechcú. Ženy zas argumentujú, že aj keby si chceli priplatiť, nemôžu, pretože sú nútené využívať dopravu, ktorú vyberie agentúra.

„Väčšina agentúr má už v zmluvách uvedený transfer ako servis, ktorý musia ponúkať. Odpoveď, že žena si môže vybrať inú agentúru je síce pravdivý, ale je len málo takých, ktoré toto neponúkajú. Tým sú nútené to podpísať," tvrdí zástupkyňa slovenských opatrovateliek v Rakúsku.

Majiteľ jednej takejto agentúry, ktorá sprostredkuváva prácu a zároveň aj zabezpečuje prepravu tvrdí, že netreba všetkých hneď hádzať do jedného vreca.

Polícia na mieste nešťastia.
Polícia na mieste nešťastia. Foto: TV Markíza
 

„Myslím si, že ak agentúra pošle jedného vodiča, tak by som opatrovateľkám radil vystúpiť z auta a nejdem. Jazdíme do Salzburgu denne, musia chodiť dvaja vodiči, ak je to viac ako osem hodín a dá sa to pekne odsledovať. Buď máme GPS monitoring alebo sa robia výkazy jázd a vedia to potvrdiť aj opatrovateľky," tvrdí Cyril Lazúr.

Kudziová si spomína, že jej hlásili prípady od opatrovateľov aj majiteľov prepravných firiem . „Majú síce jedno licencované auto, ibaže popri tom majú ďalšie tri, na ktorých jazdia ich známi a nie sú kontrolované a tým, že nie sú viditeľné označené a nie je možné, aby to opatrovateľka vedela," konštatovala.

Opatrovateľky žiadajú prísnejšie pravidlá

Prepravca funguje totiž ako taxislužba, a pri tomto druhu prepravy nie sú stanovené jazdné doby, pravidelné odpočinky ani certifikáty vodičov ako kvalifikačná karta vodiča, psychotesty či zdravotná spôsobilosť.

Legislatívnu zmenu, ktorá by myslela aj na takýto druh prepravy za podmienok podobných autobusovej či kamiónovej má vraj ministerstvo už na stole.

„Ministerstvo sa riešením situácie na úseku prepravy osôb vozidlami taxislužby a ich bezpečnosťou v súčasnosti zaoberá. Opatrenia budú predstavené po ich definitívnom pripravení a odkonzultovaní s partnermi, ktorých legislatíva túto problematiku upravuje," vysvetlila Zuzana Vicianová z rezortu práce.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?