Správy z vášho kraja:
17. 10. 2017 13:53 | BRATISLAVA/zž

Smeru sa nepáči trest pre Lipšica za usmrtenia chodca: Žitňanskú má požiadať, aby išiel do basy

Klubu sa nepáči podmienečný trest pre exministra spravodlivosti.

Martin Glváč.
Martin Glváč. Foto: TASR

Poslanecký klub koaličného Smeru-SD vyzýva exposlanca a bývalého šéfa rezortu spravodlivosti Daniela Lipšica, aby požiadal ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) o podanie mimoriadneho dovolania v prípade smrteľnej dopravnej nehody, ktorú spôsobil. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč.

"Klub Smeru-SD je rozhorčený, že Daniel Lipšic používa slovo spravodlivosť vždy dvojakým metrom. Keď ide o neho a smrť človeka, očakáva pohladenie verejnosti. Posťažoval sa na priebeh vyšetrovania a podmienečný trest označil za poškodzujúci jeho osobu," povedal Glváč s tým, že Lipšic mal toľko drzosti, že predstúpil pred kamery a povedal, že v trestnom konaní platí dvojaký meter pre koalíciu a opozíciu. "Celému národu ukázal, že dvojaký meter používa on," odkázal Glváč.

Exposlancovi pripomenul, že ešte ako minister spravodlivosti podal asi 92 mimoriadnych dovolaní v známych kauzách. Spomenul nehodu Víťazoslava Mórica či Štefana Skrúcaného. "Tvrdil, že pri usmrtení osoby treba požadovať nepodmienečný trest," podotkol Glváč.

 

Smer-SD preto vyzýva Lipšica, aby požiadal sám, tak ako to v minulosti žiadal pre iných, aby Žitňanská využila svoje zákonné právo a podala mimoriadne dovolanie.

Trestný rozkaz v prípade dopravnej nehody Daniela Lipšica nadobudol právoplatnosť 10. októbra 2017. V zákonnej lehote totiž nebol proti nemu podaný odpor.

Okresný súd Bratislava III odsúdil v polovici septembra Daniela Lipšica za prečin usmrtenia na podmienečný trest tri roky, zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. Súd mu tiež uložil probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe, trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu na obdobie šesť rokov a povinnosť podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom výchovnému programu zameranému na bezpečnosť v cestnej doprave a predchádzanie dopravným nehodám.

Prokurátor v júli tohto roka podal vo veci obžalobu pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba pri tomto prečine je dva až päť rokov.

Daniel Lipšic zrazil 72-ročného muža 19. septembra 2016 vo večerných hodinách na križovatke bratislavských ulíc Kutuzovova a Vajnorská. Po nehode sa vzdal poslaneckého mandátu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?