Správy z vášho kraja:
18. 10. 2017 10:34 , článok bol aktualizovaný 18. 10. 2017 22:10 | BRATISLAVA/kacs

Prelomový rozsudok. Exministrov za SNS posiela súd za mreže na dlhoročné tresty

Premiér odmietol rozsudok komentovať, rešpektuje ho.

Exministri za SNS Igor Štefanov a Marian Janušek
Exministri za SNS Igor Štefanov a Marian Janušek Foto: TASR

Exministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov sú vinní v kauze nástenkového tendra. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.

Bývalému ministrovi výstavby Mariánovi Janušekovi súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

 

Jeho nástupcovi na poste ministra Igorovi Štefanovovi trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.

Zdenku K., Radoslava B. a Tomáša L. spod obžaloby oslobodil. Igor Štefanov, Zdenka K. a Tomáš L. na súd dnes neprišli. Požiadali o konanie v ich neprítomnosti.

„V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal," uviedla okrem iného predsedníčka senátu. Podľa súdu obžalovaní exministri nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom. Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti," poznamenala sudkyňa.

Exminister Marián Janušek sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca na poste ministra Igor Štefanov trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. „Vedome obišli pravidlá verejného obstarávania," skonštatovala sudkyňa na margo obžalovaných exministrov.

Exminister výstavby za SNS Marián Janušek.
Exminister výstavby za SNS Marián Janušek. Foto: TASR
 

Marián Janušek s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť však necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. „Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený," povedal Janušek prítomným novinárom. V procese podľa neho vôbec nešlo o jeho osobu. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii," povedal Marián Janušek.

Toto je prvá reakcia odsúdeného exministra:

 

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany - Marián Janušek a neskôr jeho nástupca Igor Štefanov.

Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.

Rozsudok nie je právoplatný, obvinení exministri sa môžu odvolať na najvyšší súd.

Reakcia Roberta Fica

Premiér Robert Fico odmietol komentovať dnešné rozhodnutie súdu v kauze známej ako nástenkový tender. Domnieva sa však, že je našou povinnosťou ho rešpektovať.

"Každý výsledok v boji proti korupcii je dôležitý, ale nikdy nebudem komentovať rozhodnutia súdu. Je to veľmi citlivá vec. Orgány činné v trestnom konaní nejako rozhodli a našou povinnosťou je toto rozhodnutie rešpektovať," povedal predseda vlády SR na tlačovom brífingu, ktorý sa konal po zasadnutí s expertmi zo Skupiny štátov Rady Európy proti korupcii (GRECO) v Štrasburgu.

Dodal však, že nejde o právoplatné rozhodnutie a v kauze treba počkať na definitívny verdikt príslušných orgánov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?