Správy z vášho kraja:
19. 10. 2017 19:39 | POPRAD/TV Markíza

Brigádnikovi z pumpy, ktorý našiel batoh s tisíckami eur, nepomohol ani tzv. bonzácky zákon

Mladík v dobrej viere nájdený batoh s peniazmi odovzdal policajtom.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TV Markíza

Vidina tučného nálezného sa mu rozplýva pred očami. Mladý brigádnik, ktorý na diaľničnej benzínke pri Štrbe našiel batoh, zatiaľ žiadne nálezné nedostane. Potom, ako sa prevalilo, že ich tam zabudol vysoký funkcionár štátnej firmy a je podozrenie, že to mohli byť čierne peniaze, sa o odmene 30-tisíc eur ako nálezného mlčí.

„Ak by sa preukázalo, že peniaze pochádzali z trestného činu, tak myslím si, že tam bude problém domôcť sa nálezného, lebo potom by tie peniaze patrili štátu," zdôraznil advokát Ivan Syrový.

Mladík v dobrej viere nájdený batoh s peniazmi odovzdal policajtom. Bolo v ňom 300-tisíc eur, kriminalisti ich ale majiteľovi nevrátili. Bola to tak veľká suma, že ich začal zaujímať pôvod.

„Už 15-tisícová operácia je v zásade podozrivou operáciou, čiže takto vysoká čiastka je naozaj čiastkou, ktorú dokonca policajti sú povinní preverovať," tvrdí šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

K batohu sa prihlásil bývalý šéf železníc Štefan Hlinka. Policajtom povedal, že peniaze našiel v dome po mame. Vyšetrovateľom sa to zdalo zvláštne a tak prípad prešetrujú.

Skúmajú aj verziu, či peniaze nemôžu byť províziou za transakcie, ktoré Hlinka podpisoval ako šéf železníc. „Áno, môžem potvrdiť, že jednou z verzií odkiaľ tieto peniaze pochádzajú je práve aj tento dôvod," povedal novinárom šéf NAKA Hraško.

Suma 300-tisíc eur skončila v policajnom depozite a brigádnikovi, ktorý ich našiel, by k odmene teoreticky nepomohol ani tzv. bonzácky zákon

Ide o odmeňovanie osôb, ktoré prispeli k odhaleniu nejakej protispoločenskej činnosti.

Ak by nebolo mladého brigádnika, policajti by možno dodnes netušili o nejakom zabudnutom batohu. A hoci v tej chvíli mladík netušil, čo sú to za peniaze, svojim prístupom hodil vyšetrovateľom tučnú kosť.

Mladý nálezca batohu s peniazmi, ku ktorému sa hlásil bývalý šéf železníc Štefan Hlinka.
Mladý nálezca batohu s peniazmi, ku ktorému sa hlásil bývalý šéf železníc Štefan Hlinka. Foto: TV Markíza
 

„Keď niekto odhalí nejakú trestnú činnosť, protispoločenskú a spraví o tom oznámenie na príslušnom orgáne, môže byť odmenený až do 50-násobku minimálnej mzdy. Takže nie je to malá suma, ale ako som povedal, nie je to nenárokovateľné a závisí to od ministerstva spravodlivosti," tvrdí Syrový.

Všetko je nateraz v rukách polície, Štefan Hlinka s médiami nekomunikuje a žiadne obvinenie zatiaľ nepadlo. Nálezca peňazí teda nevie, kedy a či vôbec nejakú odmenu dostane. Všetko bude závisieť od toho, či sa podarí zistiť, čo to boli za peniaze a odkiaľ.

Mladík možno vyjde na psí tridsiatok, ale možno by naše zákony mohli pamätať aj na takýchto malých hrdinov. Veď keď sa preukáže, že zachránil peniaze náš všetkých, mohol by sa po vrecku buchnúť štát. Bolo by to gesto, že naša krajina vie oceniť férovosť svojich obyvateľov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?