Správy z vášho kraja:
29. 10. 2017 19:19 | RUŽOMBEROK, ŽILINA/ TV Markíza

Porovnali sme najlepšiu a najhoršiu nemocnicu na Slovensku

Ukážeme vám, aké sú medzi nimi rozdiely.

Nemocnica.
Nemocnica. Foto: TV Markíza

Keď dvaja robia to isté, výsledok nemusí byť vždy rovnaký. Vari dvojnásobne to platí o našich nemocniciach. Odborníci ich už tretíkrát zoradili v rebríčku a opäť sa ukázali veľké rozdiely. Boli sme sa pozrieť v najlepšej aj najhoršej fakultnej nemocnici roka 2017.

 

Najlepšia nemocnica na Slovensku je v Ružomberku. Ročne tu operujú vyše 12-tisíc ľudí a jej bránami prejde vyše 400-tisíc pacientov. Na prvý pohľad vyzerá úplne obyčajne.

V Ružomberku sú hrdí najmä na svoje ušno-nosno-krčné oddelenie. Najviac sa chvália špičkovou CT a MRI navigáciou. Výsledky hodnotenia nemocnicu samozrejme potešili. No stále je čo zlepšovať.

Aj hlas ľudu bol jedným z dôvodov prečo nemocnica tento rok zvíťazila v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.

Naopak najhoršiu nemocnicu majú v Žiline. Na prvý pohľad žiadny rozdiel - kachličky, ktoré pamätajú ešte časy socializmu nájdeme rovnako v Ružomberku ako aj v Žiline. Tá sa však v hodnotení odborníkov umiestnila na poslednom mieste. A to už druhý rok za sebou.

Odborníci z INEKA si však nevšímali len spokojnosť pacientov, to bolo iba jedno z kritérií. Sústredili sa aj na to, akú kvalitnú starostlivosti nemocnica poskytuje, napríklad koľko operácií spraví či ako dlho sa na ne čaká.

Okrem toho hodnotili ako gazduje s peniazmi. Analyzovali aj transparentnosť, teda napríklad, či zverejňuje zmluvy, ktoré uzatvorí.

A tu vidieť rozdiely medzi tým najlepším a najhorším, čo na Slovensku máme. Vyššie čísla znamenajú lepší výsledok. Ružomberok má štvornásobne spokojnejších pacientov, lepšiu kvalitu starostlivosti a najväčší rozdiel je v transparentnosti. Obe nemocnice si môžu podať ruky akurát vo výške dlhov.

Rozdiel medzi nemocnicami.
Rozdiel medzi nemocnicami. Foto: TV Markíza
 

Na druhej strane ale treba povedať, že aj to najlepšie má chyby. Ružomberku vyčítajú, že im na JIS umiera priveľa pacientov, naopak Žilina je v tomto lepšia, na JIS majú skoro 2-násobne menej úmrtí.

Podľa ministra je kvalita starostlivosti v Žiline výborná, prieskum INEKO považuje za nedostatočne objektívny. Vraj už pripravujú lepší. A sľúbil aj, že v budúcom roku zvýšia v Žiline spokojnosť pacientov nové postele a chcú zaplatiť aj novú zdravotnú techniku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?