Správy z vášho kraja:
14. 11. 2017 10:48 , článok bol aktualizovaný 14. 11. 2017 12:28 | BRATISLAVA/TASR

Polícia už preveruje dokumenty v kauze Paradise Papers: Týkajú sa aj Slovákov

Ide o zoznam finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch.

Policajné auto.
Policajné auto. Foto: Rostislav Král/schutterstock.com

Slovenská polícia preveruje informácie zverejnené v kauze Paradise Papers. Ide o zoznam finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v tzv. daňových rajoch. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

"Môžeme potvrdiť, že v predmetnej veci je založený operatívny spis. Vzhľadom na prebiehajúce operatívne preverovanie nebudeme poskytovať k veci žiadne bližšie informácie," povedal Wäldl.

Spoločnosti upozornili

Finančná správa v tejto súvislosti pripomína, že v podobnom prípade z minulosti pod názvom Panama Papers využili metódu tzv. softwarning. "Prostredníctvom Kriminálneho úradu finančnej správy sme poslali spomínaným spoločnostiam upozornenie o neplnení si povinností. Viac o výsledkoch týchto kontrol prezradiť nemôžeme, nakoľko ide o daňové tajomstvo. Spolupracovali sme však aj s NAKA, nekonali sme len na základe medializovaných informácií," priblížila hovorkyňa daniarov Ivana Skokanová.

Podobný postup chcem finančná správa podľa nej uplatniť aj v aktuálnom prípade Paradise Papers. "Najskôr však potrebujeme získať oficiálne informácie o slovenských subjektoch spomínaných v týchto dokumentoch, nemôžeme konať len na základe medializovaných informácií. V tomto smere budeme preto spolupracovať aj s ďalšími kompetentnými orgánmi," doplnila Skokanová.

Dokumenty sa týkajú Slovákov

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku (ČCIŽ) začiatkom tohto mesiaca informovalo, že v rozsiahlej databáze nedávno uniknutých finančných dokumentov sú aj také, ktoré sa týkajú priamo Slovákov. "V práve aktuálnom úniku informácií je i približne 3500 dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska," uviedla vtedy Pavla Holcová z ČCIŽ.

Doplnila, že ide o firmy aj jednotlivcov a dokumenty sa vzťahujú na časové obdobie od 90. rokov 20. storočia do roku 2016.

Novú rozsiahlu databázu uniknutých finančných dokumentov označovaných ako Paradise Papers, ktorá poskytuje dôkazy o nezverejňovaných investíciách veľkých nadnárodných spoločností, ale i významných politikov v tzv. daňových rajoch, zverejnilo Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Databáza obsahuje zhruba 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina je od jednej firmy pôsobiacej v prostredí offshore spoločností.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?