Nedeľa 17.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
23. 11. 2017 19:35 | MARTIN/TV Markíza

Unikátna operácia: Roman (50) dostal medzistavcovú platničku z 3D tlačiarne

Pomoc mu ponúkol renomovaný neurochirurg.

Medzistavcová platnička z 3D tlačiarne.
Medzistavcová platnička z 3D tlačiarne. Foto: TV Markíza

Neznesiteľné bolesti hlavy a neskôr aj neschopnosť udržať predmety v rukách. Aj tak sa môžu prejavovať zničené medzistavcové platničky. Dnešná medicína ich ale dokáže nahradiť unikátnym implantátom vytlačeným v 3D tlačiarni.

Čerstvý päťdesiatnik Roman má problémy s chrbticou desať rokov. Posledných päť je to neznesiteľné.

„Tŕpnutie rúk, vypadávanie vecí. Chytíte nožík, vypadne vám a voláte pohotovosť, lebo sa vám zapichol do nohy a prepichli ste si tepnu. To je absolútne reálna vec, ktorá sa mi stala pred dvomi mesiacmi," opisuje ťažké chvíle pacient Roman Brüll.

Vtedy sa rozhodol že si platničku dá operovať.

„Cieľom je vrátiť sa do normálneho života a nie do invalidity, lebo mňa by čakalo snáď už iba to. Ten stav je tak vážny," vysvetlil pacient.

Renomovaný neurochirug ponúkol pomoc. Romanovi vyrobili novú platničku na mieru. Presný implantát vyrobili biomedicínski inžinieri z Košíc na základe podkladov z CT vyšetrenia. V strednej Európe ide o unikátny počin.

Počas operácie od seba odtiahnu stavce aby sa dostali k poškodenej platničke. Novú umiestnia presne medzi stavce. Čo nevidieť bude pacient doma. Phaotom nasleduje už iba asi dvojmesačná rebilitácia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?