30. 11. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Falošná správa sa stále šíri: Moslim varuje pred útokmi na vianočných trhoch v Bratislave

Policajný prezident potvrdil, že hrozba na Slovensku nie je, nahrávku preverili už v minulosti.

Internetom sa šíri poplašná správa.
Internetom sa šíri poplašná správa. Foto: TV Markíza

Internetom sa šíri ďalšia poplašná správa. Možno ste už aj vy zaregistrovali príbeh o tom, ako neznámy moslim varoval pred útokmi na bratislavských vianočných trhoch. Hodnovernosť tejto správy sa nikdy nepotvrdila, napriek tomu sa medzi ľuďmi šíri rýchlosťou blesku.

Príbeh, aký ste už možno počuli. Slovák, o ktorom nikto nič bližšie nevie, vrátil rovnako neznámemu Arabovi stratenú peňaženku. Ten sa mu vraj chcel odvďačiť tým, že mu poradil, aby nešiel na vianočné trhy. Táto historka sa okamžite začala šíriť sociálnymi sieťami a upozornenie sme do redakcie dostali aj my.

Ľudia zostali zmätení. Niektorí sa pobavili na tom, že by typický moslim pozýval na alkoholický nápoj, iní majú strach. Situáciu preto riešia aj na najvyšších miestach. Slovákom sa cez Facebook prihovoril aj policajný prezident.

„Tento príbeh už polícia preverovala minimálne dva roky. A pred rokom a dvoma sa dotýkal iných európskych metropol. V tejto chvíli sa tento príbeh dotýka vážnejšie Bratislavy. Chcem vás však ubezpečiť, že všetky tieto informácie polícia dôsledne preveruje a zatiaľ sme nepotvrdili žiadnu relevantnosť tohto príbehu," vysvetlil policajný prezident Tibor Gašpar.

Reálna hrozba útokov na Slovensku nie je. Bezpečnostný analytik hovorí, že vylúčiť sa to nikdy nedá. Napriek tomu jedným dychom dodáva aj to, že šíriť zbytočnú paniku určite nie je správne.

„Nikomu neprospieva šírenie strachu a hlavne nie občanom, ktorí chcú ísť v pokoji pozrieť na vianočné trhy, zrelaxovať, oddýchnuť si, ale tajné služby zachytia niekoľko desiatok, stoviek, tisícok potenciálnych hrozieb, ale nehovorí sa o nich," povedal bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

Bratislavské vianočné trhy každoročne navštívia desaťtisíce ľudí. Neobídu ich ani turisti. Aj preto bezpečnostné zložky nenechávajú nič na náhodu. Pri vstupe sú betónové zátarasy aj stĺpy zabraňujúce vstupu áut. Ľudia sa trhom nevyhýbajú.

Overiť pravdivosť takzvaných hoaxov nie je jednoduché. Polícia preto vyzýva, aby ste im akékoľvek podozrivé situácie nahlásili.

„Pokiaľ ste takýto príbeh skutočne zažili, urýchlene kontaktujte známe číslo 158," dodal Gašpar.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce