06. 12. 2017 08:22 , článok bol aktualizovaný 06. 12. 2017 17:48 | BRATISLAVA/TASR

Ústavný súd: Prezident porušil práva nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov

V 13-člennom pléne súdu sú tieto miesta dlhodobo neobsadené.

Andrej Kiska.
Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska bude musieť vymenovať na tri neobsadené miesta ústavných sudcov z kandidátov, ktorých v minulosti odmietol. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Prvý senát Ústavného súdu rozhodol, že základné práva skupiny kandidátov na ústavných sudcov na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok prezident rozhodnutím o ich nevymenovaní porušil. Prezidentovo rozhodnutie zrušil a zároveň mu prikázal, aby vo veci znova konal a rozhodol tak, že z dostatočného zvoleného počtu kandidátov navrhnutých Národnou radou vymenuje troch za sudcov Ústavného súdu.

"Všetci kandidáti navrhnutí prezidentovi Národnou radou od roku 2014 zostávajú kandidátmi na sudcovskú funkciu. Ide o Jána Bernáta, Miroslava Duriša, Evu Fulcovú, Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku, Juraja Sopoligu a Imricha Volkaia," uviedol predseda I. senátu Peter Brňák.

Prezident v stredu (6. 12.) v odpovedi na otázku, či existuje možnosť, že by ste ich aj nevymenovali povedal, že nechce predbiehať tieto udalosti. "Vieme, že tento rozdielny výklad a pohľad na to, čo hovorí naša ústava je tu dlhodobo," povedal pre TV Markíza Kiska. Ten si zobral čas na rozmyslenie, koalícia mu odkazuje, že nemá kam cúvnusť.

Prezident odmietol vymenovať kandidátov na tri voľné miesta na Ústavnom súde v rokoch 2014 a 2016. Podľa hlavy štátu nespĺňali nároky spojené s daným postom. V 13-člennom pléne súdu sú tak tieto miesta dlhodobo neobsadené.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce