Správy z vášho kraja:
06. 12. 2017 17:45 | ŽILINA/TV Markíza

Doplácajú na chyby rodičov. Deti neplatičov stále nesmú v Žiline cestovať zadarmo

Situáciu v Žiline sledujú aj ochrancovia práv, podľa nich mesto koná v rozpore o dohovore o právach dieťaťa.

Autobus DP mesta Žilina.
Autobus DP mesta Žilina. Foto: TV Markíza

Deti neplatičov ani naďalej nesmú v Žiline cestovať zadarmo, tak ako ostatné deti. Sú to najmä žiaci zo sociálne slabších rodín, ktorým zrušili základnú školu a do nových musia cestovať. Niektorí mestskí poslanci sa túto nekompromisnú politiku, na ktorú doplácajú deti, snažili opätovne zmeniť. Už druhý krát sa im to nepodarilo.

Kto chce v Žiline cestovať zadarmo, musí mať zaplatené dane či poplatky za odpad. Platí to aj pre malých školákov.

Aktivistom sa nepáči, že deti sa stávajú už od perinky dlžníkmi voči mestu pokiaľ majú rodičov, ktorí tento poplatok za nich neuhrádzajú. Urobili zbierku najmä pre deti z bratislavskej ulice, ktorým školu zrušili a popresúvali ich do iných škôl v meste. Podarilo sa im zakúpiť vyše 40 preukážok.

Pred mesiacom poslanci schválili návrh, aby pre deti do 18 rokov neplatila podmienka, že cestovať zadarmo môžu len vtedy, ak ich rodiča nemajú podlžnosti voči mestu. Primátor ho nepodpísal. Poslanci sa snažili prelomiť jeho veto. Chýbal im však jeden hlas.

Nakoniec poslanci vsunuli bod do iného programu, ktorý schválili. Na primátorovi je zase či ho podpíše.

"Nie som stále zato, aby sme paušálne tie vráta otvorili dokorán a povedali dobre nevadí, že máte dlžoby, pokojne si cestujte zadarmo, to isto nie. Stále mám názor, že ak treba pomôcť deťom, tak adresne," myslí si Igor Choma, primátor Žiliny.

A to by sa dalo podľa Chomu jedine cez nadáciu mesta. Primátor zároveň tvrdí, že nechcedeti trestať za chyby rodičov, no na to je potrebná zmena legislatívy.

Situáciu v Žiline sledujú aj ochrancovia práv, podľa nich mesto koná v rozpore o dohovore o právach dieťaťa. Mesto vraj nemôže používať deti na vymáhanie akýchkoľvek poplatkov. Podobný problém mali aj v Čechách, no tam ústavný súd rozhodol v prospech detí. Argumentoval tým, že dieťa nezarába peniaze a preto nemôže byť ani dlžníkom. O niečo podobné sa vraj budú ochrancovia práv pokúšať aj u nás. 

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?