07. 12. 2017 17:49 | SVIDNÍK/TV Markíza

Pacientov zo širokého okolia Svidníka štát nateraz odstavil: Sú bez nového urgentu

Vedenie ide na ministerstvo.

Svidníčania dúfali, že aj ich nemocnica dostane nový špeciálny urgentný príjem s traumacentrom.
Svidníčania dúfali, že aj ich nemocnica dostane nový špeciálny urgentný príjem s traumacentrom. Foto: TVMarkíza

Neboli na zozname, tak bili na poplach. Návšteva ministra zdravotníctva im dala nádej. Svidníčania dúfali, že aj ich nemocnica dostane nový špeciálny urgentný príjem s traumacentrom pre tie najvážnejšie prípady.

Po stredajšom rozhodnutí parlamentu sú však ľudia na severovýchode sklamaní. Svidnícku nemocnicu napokon ministerstvo do siete nemocníc s novým urgentným príjmom typu I. nezaradilo.

„Svidnícka nemocnica má najväčšiu spádovosť, čo sa týka kilometrov v rámci celého Prešovského kraja. Teraz sme tu odstavení," uviedol ešte v októbri starosta obce Kurimka v okrese Svidník Ján Božík.

Minister však koncom októbra Svidníku vlial nádej. Rozsiahlosť regiónu nemocnici nahrávala.

„Môžeme to skúsiť ešte zľava, sprava, ja vám ponúkam to, aby sme hľadali možnosti, ako naplniť tie ukazovatele, aby sme to potom dokázali ustáť aj pred komisiou," povedal vtedy minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Definitívu budovaniu urgentov z eurofondov dal parlament. Odklepol zoznam 44 nemocníc, ako ho pripravilo ministerstvo.

Nemocnice, ktoré sa do novej siete nedostali, vrátane tej svidníckej, si nový urgent môžu takisto vybudovať, no výlučne z vlastných zdrojov alebo jednoducho fungovať v doterajších podmienkach.

„Urgent jednotka by priniesla pre vás viac peňazí. Toto je pravda, ale neodíde vám ani jeden cent menej, ani jeden pacient menej," vysvetlil Drucker .

„Teraz túto starostlivosť ambulantnú, akútnu zdravotnú starostlivosť poskytujeme pre všetkých pacientov 24 hodín denne, to budeme aj naďalej," povedal Igor Pramuk zo siete nemocníc Svet zdravia

No napriek sa nemocnica ešte chystá pokračovať v rokovaniach, a to už na budúci týždeň priamo na ministerstve.

Viac v reportáži Pavla Siváka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?