10. 12. 2017 19:00 | TRENČÍN/TV Markíza

Kanál pri Váhu si zobral už niekoľko ľudských životov: Už má dva bezpečnostné prvky

Slovenský vodohospodársky podnik aj po našej intervencii prišiel s riešením.

Zatiaľ poslednou obeťou, ktorú si kanál zobral, bol začiatkom tohto roka len 19-ročný mladík z Púchova.
Zatiaľ poslednou obeťou, ktorú si kanál zobral, bol začiatkom tohto roka len 19-ročný mladík z Púchova. Foto: TVNOVINY.sk

Derivačný kanál pri Váhu si zobral už niekoľko ľudských životov. Priemerne jeden za rok. Televízia Markíza odvysielala niekoľko materiálov o probléme bezpečnosti v jeho okolí. Slovenský vodohospodársky podnik aj po našej intervencii prišiel s riešením.

Zatiaľ poslednou obeťou, ktorú si kanál zobral, bol začiatkom tohto roka len 19-ročný mladík z Púchova. Jeho matka apelovala na kompetentných k urýchlenej náprave.

"Mne to syna už jednoducho nevráti, ale ja chcem pomôcť aj ďalším," povedala mama utopeného chlapca Mariána Hošmanová.

Jediný, kto prežil pád do kanála, a aj to len vďaka cudzej pomoci, je vojak z povolania a športovec triatlonista pán Fuček. Svoj boj aj dnes po dvoch rokoch od trpkej skúsenosti opisuje takto.

"Tie šikmé brehy sú také klzké, že nemá šancu sa z toho vybrať. On tam vlastne nemá ani slamku, ktorej by sa zachytil, alebo pomocou, ktorej by sa mohol vytiahnuť. Ale nielen on. Dokonca ani ten, ktorý by mu chcel pomôcť. Berie na seba veľké riziko, pretože vlastne môže stiahnuť aj jeho," povedal.

Po našej intervencii Slovenský vodohospodársky podnik tu na skúšku nainštaloval dva bezpečnostné prvky. Madlo a reťaz.

"Tieto dve zariadenia sme dali preto, aby sme po zimnej prevádzke vedeli zhodnotiť, ako zafungovali a či ich náhodou prípadne ľady nezničia," uviedol hovorca vodohospodárov Pavol Machava.

Na Vážskej kaskáde je 131 kilometrov kanála. Vodohospodársky podnik síce varuje ľudí pred návštevou vodného diela, faktom však zostáva, že je to stále rybársky revír. Pokiaľ však nenamontujú záchranné prvky po celom úseku, pohybovať sa tam je nebezpečné.

"Pokiaľ nájdeme takú, ktorá sa osvedčí tak budeme inštalovať takéto zariadenia na celom úseku až po Madunice," povedal Machava.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce