Správy z vášho kraja:
11. 12. 2017 09:39 , článok bol aktualizovaný 11. 12. 2017 13:48 | PREŠOV, ŽILINA/TASR

Silný vietor zlomil Stupavčanom vianočný stromček

Po orezaní a skrátení ho osadia v priaznivejšom počasí.

Vietor zlomil vianočný stromček v Stupave.
Vietor zlomil vianočný stromček v Stupave. Foto: Facebook/Stupava

Silný vietor poškodil vianočný strom na Námestí sv. Trojice v Stupave. Ten sa pod náporom vetra zlomil v kmeni. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti. Pracovníci stupavských Verejnoprospešných služieb strom zabezpečili. "Po orezaní a skrátení ho osadia v priaznivejšom počasí, pravdepodobne v utorok (12.12.), späť na svoje pôvodné miesto," informuje samospráva.

Popadané stromy na Zverovke zablokovali autá, evakuovali 15 ľudí vrátane detí

Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) v Západných Tatrách pomáhali v nedeľu (10.12.) podvečer posádkam áut, ktoré na ceste medzi Zverovkou a Zubercom zablokovali popadané stromy.

Stromy popadali pod vplyvom silného vetra a zablokovali viaceré vozidlá, čím bola ohrozená bezpečnosť posádok. "Na pomoc uviaznutým osobám boli okrem príslušníkov HZS vyslaní aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Nakoľko bol vietor veľmi silný a bola ohrozená bezpečnosť nielen uviaznutých osôb v autách, ale aj samotných záchranných zložiek, pílenie stromov bolo prerušené," informuje HZS na svojej internetovej stránke.

"Pätnásť osôb, vrátane detí, záchranári evakuovali z áut a noc prečkali v Dome HZS na Zverovke. Cestu sa spoločnými silami záchranných zložiek podarilo sprejazdniť až v ranných hodinách," uviedla HZS.

Na severe zostalo niekoľko tisíc domácností bez elektriny

Na severe stredného Slovenska bolo v dôsledku silného vetra v pondelok ráno bez elektrickej energie asi 500 odberných miest Stredoslovenskej energetiky - Distribúcie (SSE-D), väčšina z nich na hornej Orave a v Terchovej. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Pre silný vietor, ktorý začal v nedeľu (10.12.) popoludní váľať stromy, zostalo podľa neho na severe stredného Slovenska bez elektriny niekoľko tisíc domácností. "Poruchy spôsobili najmä stromy popadané na elektrické vedenie, ktoré popretŕhali vodiče a poohýbali niektoré stĺpy. Pracovníci SSE-D sa postupne snažia obnoviť dodávku elektriny vo všetkých zasiahnutých lokalitách.

Jasnú uzatvorili. Vietor poškodil snežné delá a zastavil lanovky

Zamestnanci strediska Jasná Nízke Tatry v týchto chvíľach pracujú na odstránení následkov veternej kalamity, ktorá v nedeľu (10.12.) večer zasiahla Chopok. Vietor pováľal stromy na zjazdovky a parkoviská, v stredisku evidujú poškodené snežné delá aj zabezpečovacie systémy na lanových dráhach.

Hovorkyňa Tatry Mountains Resort (TMR) Zuzana Fabianová uviedla, že vzhľadom na stále silnejúci nárazový vietor sa škody môžu zvyšovať. „Dnes sú lanovky a zjazdovky v celom stredisku mimo prevádzky, v záujme bezpečnosti, nakoľko hrozí riziko padania stromov, upozorňujeme návštevníkov, aby do strediska nejazdili," povedala.

Momentálne ešte nie je s určitosťou jasné, kedy bude stredisko pripravené na opätovné spustenie prevádzky, no v prípade zlepšenia počasia sú vyhliadky pozitívne. „Ak nebude pretrvávať nárazový vietor a my dokážeme odstrániť všetky následky a škody, v utorok by mohol byť v stredisku obmedzený režim prevádzky a v stredu by Jasná mohla byť opäť v plnej prevádzke," vysvetlila hovorkyňa. Informácie o aktuálnom vývoji situácie budú priebežne aktualizované prostredníctvom strediskových webstránok.

Pozrite si zábery silného vetra na poľskej strane Tatier:

 

Turisti z Košíc uviazli v nepriaznivom počasí v oblasti Kráľovej hole

Žena a muž vo veku 33 a 36 rokov z Košíc kontaktovali tiesňovú linku 112. Horskí záchranári ich navigovali do miestnosti v priestoroch vysielača, kde im odporučili prečkať noc. "Turisti nemali so sebou dostatočné turistické vybavenie, boli premrznutí a vyčerpaní," informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke. Po opätovnom volaní postihnutých a zhodnotení celkovej situácie sa traja profesionálni a dvaja zmluvní dobrovoľní záchranári HZS rozhodli dopraviť k dvojici za pomoci ratraku zo Šumiaca.

Počas cesty nahor vplyvom nepriaznivého počasia vozidlo vypovedávalo funkciu a príslušníkom hrozilo, že ostanú zaviati a uviaznutí vo vozidle v teréne pod Kráľovou hoľou. Napokon sa úspešne dostali do núdzových priestorov vysielača, obom turistom poskytli teplé oblečenie a tekutiny a po ošetrení ich transportovali späť do Šumiaca.

"Cesta nadol však bola rovnako náročná, záchranári museli v tme, prudkom vetre a rozvírenom snehu, striedavo vychádzať z vozidla a navigovať vodiča každých pár metrov podľa zimného tyčového značenia. V teréne nebolo takmer vôbec možné sa zorientovať," opisuje HZS. V Šumiaci oboch pacientov s omrzlinami horných končatín 2. až 3. stupňa odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci.

Hasiči v Prešovskom kraji odstraňovali popadané stromy aj stĺpy

Hasiči v Prešovskom kraji mali v súvislosti s počasím v noci z nedele na pondelok niekoľko menších zásahov. Ako TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove, spadnutý strom odstraňovali príslušníci v okrese Bardejov, Poprad a Svidník, spadnutý stĺp zas v Podhradíku pri Prešove.

Tri zapadnuté autá vyťahovali v okrese Kežmarok - Spišská Stará Ves, Rakúsy a Ľubica. Skoro ráno zasahovali aj pri dvoch dopravných nehodách jedného motorového vozidla - Zborov v okrese Bardejov a Rakúsy v okrese Kežmarok. Obe boli bez zranení. Okrem toho riešili aj požiar sadzí v komíne v obci Belá nad Cirochou v okrese Snina a v Lendaku v okrese Kežmarok, v nedeľu (10.12.) podvečer aj v okrese Sabinov a Stará Ľubovňa. Zamestnal ich aj menší požiar stodoly v obci Šuňava v okrese Poprad.

Silný vietor v Žilinskom kraji

V súvislosti s mimoriadne silným nárazovým vetrom od nedeľňajšieho večera zasahovalo 20-krát celkom 37 hasičov aj v Žilinskom kraji. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová. Vo väčšine prípadov podľa nej hasiči zasahovali pre stromy, ktoré spadli na cestu, drôty elektrického vedenia a zaparkované vozidlá.

"V jednom prípade boli hasiči po siedmej hodine večer vyslaní na Čutkovskú ulicu v Ružomberku, kde sa pod náporom vetra zrútil približne 30-metrový vianočný strom," uviedla Farkasová s tým, že pri páde stromu sa nikto nezranil.

Veterná smršť na Liptove

Extrémne silný vietor spojený so snežením sa prehnal aj niektorými obcami a mestami na Liptove. Hasiči odstraňovali popadané stromy hneď v niekoľkých postihnutých oblastiach. Veterná smršť najviac zasiahla Demänovskú Dolinu, kde bolo neprejazdných hneď niekoľko úsekov, cestu museli dokonca na chvíľu uzatvoriť. Podľa riaditeľky Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Liptovskom Mikuláši Evy Krajčiovej zasahovali hasiči až do 22.15 h, aby situáciu dostali pod kontrolu.

„Cesta je momentálne sprejazdnená, pri niektorých chatách ešte zostalo niekoľko popadaných stromov, ktoré si vyžadujú použitie inej techniky. Určite vzniklo aj viacero škôd na majetku, pretože padajúce stromy poškodili aj autá," povedala pre TASR. Doplnila, že hasiči večer zasahovali aj vo Vyšnej Boci, kde boli nahlásené dve udalosti.

Čertovicu uzatvorili na hodinu

Cestári museli v pondelok ráno približne na hodinu z oboch strán uzatvoriť horský priechod Čertovica, nakoľko bolo potrebné z vozovky odstrániť sneh a záveje. Podľa informácií z oficiálnej internetovej stránky Slovenskej správy ciest (SSC) sú však momentálne všetky úseky zjazdné, vozovky sú prevažne pokryté vrstvou čerstvého až utlačeného snehu do troch centimetrov. „Na cestách I/72 Čertovica - Kráľová Lehota je na vozovke čerstvý sneh hrúbky päť až desať centimetrov," informovala SSC.

Pozor si treba dať na horskom priechode Huty, kde je na ceste zľadovatený sneh do troch centimetrov. SHMÚ vydal na pondelok výstrahu prvého stupňa pred vetrom pre Žilinský kraj. V Ružomberskom okrese sa silný vietor vyskytne ojedinele až do utorka (12.12.). Na horách v kraji platí výstraha druhého a tretieho stupňa.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?