13. 12. 2017 11:05 , článok bol aktualizovaný 13. 12. 2017 13:03 | BRATISLAVA/TASR

Danko upozornil prezidenta, že nemôže naraz vymenovať Laššákovú a Mamojku

Ministerka spravodlivosti má na vec iný názor.

Andrej Danko.
Andrej Danko. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska nemôže vymenovať súčasne za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. V liste ho na to upozornil predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS). Obaja kandidáti boli totiž nominovaní na jedno sudcovské miesto.

O obsahu listu informoval hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník. Danko v liste ocenil rozhodnutie prezidenta vymenovať troch sudcov Ústavného súdu. Zároveň ho však upozornil na nesúlad, ktorý nastal. Kiska v utorok (12.12.) vyhlásil, že sa rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR a vo štvrtok (14.12.) vymenuje za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Duriša. 

„Vo včerajšom (utorkovom, pozn. redakcie) oznámení pána prezidenta nastal nesúlad, pretože vyhlásil, že za sudcov Ústavného súdu SR vymenuje okrem pána Duriša aj oboch kandidátov, ktorí boli nominovaní na jedno uvoľnené miesto," upozorňuje Danko Kisku. Vysvetľuje mu, že ohľadom celkom štyroch uvoľnených miest na Ústavnom súde sa uskutočnili v parlamente až dve voľby. 

Žitňanská to vidí inak

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) sa nestotožňuje s obavami predsedu Národnej rady Andreja Danka, podľa ktorého funkčnosť Ústavného súdu môže byť ohrozená, ak budú súčasne vymenovaní za ústavných sudcov Mojmír Mamojka a Jana Laššáková.

„Tak, ako čítam rozhodnutie Ústavného súdu, prezident mal vybrať z celého balíka zvolených kandidátov," uviedla v reakcii ministerka. „Rozhodnutie nerozlišuje medzi jednotlivými kolami voľby," zdôvodnila.

Tri neobsadené miesta

Národná rada navrhla na tri neobsadené miesta sudcov Ústavného súdu uznesením z 3. apríla 2014 Imricha Volkaia, Evu Fulcovú, Janu Baricovú, Jána Bernáta a Miroslava Duriša. Uznesením z 15. mája 2014 do tohto zoznamu pribudol aj Juraj Sopoliga. Z tohto dvojnásobného počtu kandidátov navrhnutých Národnou radou prezident vymenoval len jednu sudkyňu Janu Baricovú. Ostáva mu teda vymenovať z týchto kandidátov ešte dvoch ďalších sudcov Ústavného súdu.

V priebehu roka 2015 sa uvoľnilo ďalšie miesto sudcu Ústavného súdu, na ktoré parlament uznesením z 2. decembra 2015 navrhol Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Z týchto dvoch kandidátov má prezident vybrať jedného, pripomína šéf parlamentu.

„S ohľadom na rozhodnutia Národnej rady, ktoré boli prijaté v určitom čase a mieste, predseda Národnej rady SR žiada prezidenta o zváženie týchto skutočností pri výbere a vymenovaní sudcov Ústavného súdu SR na konkrétne uvoľnené miesta sudcov Ústavného súdu SR," uviedol Kostelník. Predseda parlamentu podľa neho vyjadril presvedčenie, že pri vymenovaní ústavných sudcov prezident zváži všetky okolnosti, a tak prispeje k plnej funkčnosti Ústavného súdu.

Kiska v utorok reagoval na rozhodnutie senátu Ústavného súdu zo 6. decembra, ktorý mu prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Vyhlásil, že nález odmieta vykonať, pretože má podľa neho rad formálnych aj vecných chýb. Spor s Národnou radou sa napriek tomu rozhodol ukončiť, a to uplatnením svojej výlučnej právomoci.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?