14. 12. 2017 17:16 , článok bol aktualizovaný 14. 12. 2017 17:11 | PREŠOV/TV Markíza

Satisfakcia pre onkologicky chorého exprimátora Prešova: Za mrežami bol bezdôvodne!

Deväť rokov sa súdil a z päťročného trestu si odsedel 15 mesiacov. Milanovi Benčovi dal súd za pravdu až po mimoriadnom dovolaní.

Prešovský exprimátor Milan Benč.
Prešovský exprimátor Milan Benč. Foto: TV Markíza

Odsedel si vyše roka vo väzení, no až teraz zistili, že vlastne nič nespáchal. Subvenčný podvod, ktorého sa mal dopustiť exprimátor Prešova Milan Benč podľa Najvyššieho súdu nebol ani trestným činom. Spod obžaloby ho preto oslobodil.

Deväť rokov sa súdil a z päťročného trestu si odsedel 15 mesiacov. Milanovi Benčovi dal súd za pravdu až po mimoriadnom dovolaní.

„Spadlo zo mňa také napätie aj obavy čo som všetko zažil, že ako je možné tie paragrafy pokrútiť," povedal novinárom.

Stanovisko najvyššieho súdu tlmočil jeho hovorca Boris Urbančík: „Podľa predsedníčky senátu NS Aleny Šiškovej sa skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný stal, ale nie je trestným činom."

Onkologicky vážne chorý exprimátor chodí už len o barlách. Za mrežami väčšinu času strávil v nemocnici pre odsúdených v Trenčíne. V lete mu pre zlý zdravotný stav súd odpustil zvyšok trestu. Ešte 16. júna nám povedal, že mu oznámili, že je nevyliečiteľne chorý.

Podvodu sa mal ako primátor krajského mesta dopustiť pri žiadaní eurofondov na výstavbu priemyselného parku. „Ozaj nič som nekalé neurobil, chcel som pre to mesto len dobre," tvrdí Benč.

Prešovská primátorka Andrea Turčanová je rada, že súdy konečne dali zadosť spravodlivosti. „Je pravda to, čo sme tvrdili stále, že Milan Benč je čestný človek a bol odsúdený neprávom," vyhlásila.

Za jeho prepustenie z väzenia dokonca petíciu podpísalo päťtisíc Prešovčanov, no žiadosť o milosť mu prezident zamietol. „Vianoce už ozaj budú také spokojné," konštatoval.

O náhrade škody za čas strávený vo väzení sa ešte exprimátor musí poradiť s právnikom. Verí ale, že už jeho prípad nikto opäť otvárať nebude.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?