Správy z vášho kraja:
14. 12. 2017 17:31 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slováci očkovaniu veľmi nefandia. Zaočkovanosť proti chrípke je u nás žalostne nízka

Často sa objavuje názor, že očkovanie dokáže dokonca až uškodiť, a choroba potom trvá dlhšie. Odborníci to však odmietajú.

Zaočkovanosť proti chrípke je u nás žalostne nízka.
Zaočkovanosť proti chrípke je u nás žalostne nízka. Foto: TV Markíza

Aj keď ju mnohí podceňujú, chrípka máva často veľmi vážny priebeh a niektorí pacienti sa z nej liečia celé mesiace. Napriek odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie sme s očkovaním proti chrípke stále na chvoste spomedzi európskych krajín.

Vírus naruší sliznicu dýchacích ciest, spôsobí vysokú horúčku, bolesti hlavy, končatín aj hrdla. To všetko je typické pre chrípku. Ide o ťažké, akútne ochorenie. Napriek tomu, že najúčinnejšou prevenciou je očkovanie, Slováci mu veľmi nefandia.

Odborníčka to prirovnáva k bezpečnostným pásom v aute. "Pripášu sa až vtedy, keď havarujú?" pýta sa Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej spoločnosti.

Zaočkovanosť proti chrípke je u nás žalostne nízka. „Na Slovensku je pomerne málo ľudí chránených pred chrípkou očkovaním, čo je veľká škoda. Sú štáty, kde tá zaočkovanosť je oveľa vyššia. Sú to najmä štáty západnej Európy, kde si ľudia oveľa viac vážia svoje zdravie, nechcú chýbať z práce," uviedla epidemiologička.

Medzi rizikové skupiny ohrozené chrípkou patria aj seniori. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by malo byť zaočkovaných 75% starších ľudí. U nás na Slovensku má očkovanie proti chrípke iba 10% z nich. Celkovápopulácia by mala byť na 30 až 35% zaočkovaná a u nás tá zaočkovanosť je okolo 4%.

Často sa objavuje názor, že očkovanie dokáže dokonca až uškodiť, a choroba potom trvá dlhšie. Odborníci to však odmietajú. Je to práve chrípka, ktorá dokáže priebeh iných ochorení vážne skomplikovať.

Chrániť sa očkovaním by mali chorí na srdce, pľúca, či diabetici. No rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy. Tehotná žena chráni očkovaním nielen seba, ale aj svoje dieťa.

Vírus chrípky pravidelne mení svoju povahu, preto je nutné každoročné preočkovanie novou, aktuálnou vakcínou.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?