14. 12. 2017 19:40 | PIEŠŤANY/TV Markíza

Pochod čertov rozhádal Piešťany. Proti pohanskej tradícii spisujú petíciu

S akciou nesúhlasili mestskí poslanci ani primátor.

Pochod čertov už zorganizovali aj v Brne.
Pochod čertov už zorganizovali aj v Brne. Foto: TV Markíza

Čerti rozhádali svetoznáme slovenské kúpele. V centre Piešťan chystali na tretiu adventnú nedeľu čertovský pochod. Nie všetci ale pre takúto zábavu mali pochopenie a dokonca spísali protestnú petíciu.

Pochod čertov už mali napríklad aj v Brne. Neboli to obyčajní čerti so svietiacimi rohmi, akých poznáme. Na hlavách mali ručne vyrezávané hrôzostrašné masky.

Ľudia kedysi verili, že zlo dokáže poraziť ešte väčšie zlo a preto vyrobili hrôzu naháňajúce masky a v období adventu, pred nadchádzajúcou zimou, organizovali sprievody. Tie mali odháňať zlých duchov.

Akcia čertov je kontaktná šou, pochod, ktorý prechádza medzi bežných ľudí. Okoloidúcich, ktorí nechcú prísť do kontaktu s hrôzostrašnými maskami, preto chránia železné zábrany a tiež policajné hliadky.

Tí, ktorým sa takýto druh zábavy v uliciach nepáči ale spisovali petíciu. Nepáči sa im, že táto akcia sa má konať vo verejných priestoroch v čase adventu. Vianoce totiž vnímajú ako sviatky pokoja a zastavenia sa. Organizátori ale argumentujú tým, že ľudia, ktorí podpísali petíciu, by takisto mohli protestovať aj proti halloweenu, ktorý je tiež pohanský sviatok.

V Piešťanoch dnes rokovalo zastupiteľstvo. S akciou nesúhlasili mestskí poslanci ani primátor. Keďže zrušiť pochod zo zákona nemôže, tak ho zakázal pre obmedzenie fungovania dopravy. Ak organizátor akciu predsa len urobí, hrozí mu pokuta 332 eur.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?