15. 12. 2017 11:53 , článok bol aktualizovaný 15. 12. 2017 17:03 | BOJNICE/TASR

V nemocnici v Bojniciach útočil narkoman. Jednej sestričke zlomil nos, druhej chrbticu

Incident už rieši aj polícia. Sestry sa už dávnejšie vyjadrili, že na rizikových pracoviskách by prijali možnosť zavolať si ochranku.

Psychiatrické oddelenie v bojnickej nemocnice.
Psychiatrické oddelenie v bojnickej nemocnice. Foto: TV Markíza

Zaútočil na zdravotné sestry aj pacientov. Jednej zlomil nos druhej chrbticu. V nemocnici v Bojniciach zobral hospitalizovaný muž stoličku a s krikom sa vrhol na všetkých okolo.

Na rannú službu sestričky ale aj tí čo sú tam hospitalizovaní tak ľahko nezabudnú. „Pacient napadol viacerých ľudí na psychiatrickom oddelení. Časť zamestnancov a časť spolupacientov," opísal incident námestník bojnickej nemocnice Jozef Kubík.

Muža ktorý útočil im priviezli večer pred útokom. Bol to narkoman. Jeho správanie sa zmenilo ráno a z ničoho nič náhle a agresívne zaútočil.

Sestry ale aj pacientov bil, kopal a vraj použil aj stoličku. Jedna zo sestier má podľa našich informácii zlomené stavce a ďalšia zlomený nos.

„Ušiel z oddelenia a následne ho musela až polícia zadržať našťastie ešte v areáli nemocnice takže už k ďalším napadnutiam nedošlo," konštatoval Kubík.

Problémy na psychiatrii majú často. Suplujú totiž zrušené záchytné izby a tak tam často končia opití alebo zdrogovaní ľudia.

Len v bojnickej psychiatrii skončilo od začiatku roka takmer 200 opitých, ktorí vonku či doma vyvádzali.

„Nie sme na to ani technicky ani personálne vybavení navyše takýto agresívni klienti sú ukladaní medzi ťažko duševne chorých ktorých liečba vyžaduje pokoj," povedal primárka psychiatrického oddelenia nemocnice Darina Hrabovská.

Trpia pacienti ale aj zdravotnícky personál. Najčastejšie sú to ženy ktoré sa brániť nedokážu. „Ak dôjde k takýmto fyzickým útokom je to vážny precedens ktorý by mal dať verejnosti ten signál že sestry nie len sa snažia pomáhať pacientom ale často sú aj v tej prvej línii útokov," myslí si prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

A to aj napriek tomu že majú štatút chránenej osoby pri výkone povolania. To je ale agresívnym opilcom jedno.Podľa lekárov by to vyriešilo znovuotvorenie záchytných izieb.

„Záchytka nie je zdravotnícke zariadenie to je represívne opatrenie voči neprispôsobivým ľuďom a prečo by to mali znášať zdravotníci," zdôraznil Kubík.

Na problém upozorňujú už roky. „Ministerstvo zdravotníctva si uvedomuje a prax ukazuje, že táto problematika si vyžaduje legislatívne riešenie, predovšetkým jednoznačné definovanie kompetencii najmä v súčinnosti s políciou, ktorá dohliada na verejný poriadok a asistuje pri agresívnych prípadoch, ako aj finančné krytie a zdroje poskytovania týchto služieb," reagovala rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Okrem útokov na personál sa nemocnice dostávajú aj do strát keďže triezvenie poisťovne nepreplácajú. Kedy sa ale záchytné izby a či vôbec opäť otvoria je stále otázne.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?