16. 12. 2017 16:39 | BRATISLAVA/TASR

Zažili sme jeseň, ktorá sa vymykala z normálu

Nielen pokiaľ ide o denné teploty, ale aj dážď.

Babie leto.
Babie leto. Foto: TASR

Tohtoročná jeseň bola teplotne a zrážkovo nadnormálna. Jej posledný mesiac - november bol síce na Slovensku teplotne normálny, na globálnej úrovni sa však opäť zaradil do trojky najteplejších novembrov aspoň od roku 1891. Informuje o tom SHMÚ.

Z predbežného zhodnotenia teplotného charakteru jesene vyplýva, že v mesiacoch september až november bola priemerná územná odchýlka teploty vzduchu plus 0,53 stupňa Celzia v porovnaní s normálom rokov 1961 - 1990.

Relatívne najteplejšia bola jeseň na západnom a východnom Slovensku, kde bola miestami až silne teplotne nadnormálna, naopak relatívne najchladnejšia bola vo vysokých horských polohách stredného Slovenska, zhodnotili klimatológovia SHMÚ.

Z pohľadu sezónneho úhrnu atmosférických zrážok skončila jeseň 2017 podľa SHMÚ na väčšine územia Slovenska ako zrážkovo nadnormálna. V niektorých oblastiach na severe, ako napríklad Orava a Kysuce bola dokonca až silne nadnormálna.

V novembri bolo absolútne teplotné minimum, okrem vysokých horských polôh, zaznamenané 28. novembra v Poprade. Teplota tu klesla na - 12,8 stupňa Celzia. Najvyššie teplotné maximum bolo naopak v Dudinciach, Boľkovciach a v Revúcej. Všade tu SHMÚ nameral plus 16,7 stupňa Celzia, a to v dňoch 2., 3., respektíve 6. novembra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?