16. 12. 2017 19:12 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Uh pri hranici s Ukrajinou prekročil osem metrov

Ak by výška vodnej hladiny vystúpila nad kritickú hranicu, v obci Lekárovce umelo prerušia hrádzu.

Vysoká hladina rieky Uh.
Vysoká hladina rieky Uh. Foto: TV Markíza

Vodný tok Uh na hranici s Ukrajinou vplyvom intenzívnej zrážkovej činnosti a topiaceho sa snehu na ukrajinskej strane prekročil v sobotu podvečer hranicu osem metrov a očakáva sa jeho ďalší vzostup. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) prijal potrebné opatrenia a situáciu naďalej monitoruje. Informoval o tom jeho hovorca Pavel Machava. 

V teréne sú mechanizmy a v obci Lekárovce a Pavlovce nad Uhom v okrese Sobrance boli vykonané preventívne protipovodňové opatrenia, aby vodohospodári minimalizovali prípadné škody. Machava konkretizoval, že išlo o vrecovanie cestných priepustov z dôvodu, aby sa voda nedostala na cestu. 

 

„Sme v pohotovosti, situáciu monitorujeme. V prípade potreby sme pripravení zasiahnuť. Kulminácia hladiny rieky Uh sa očakáva v neskorých večerných hodinách. V akej výške dôjde ku kulminácii, je v tejto chvíli ťažko odhadnúť," uviedol pre TASR Machava. Podľa predpovede by v noci v tejto oblasti malo prestať pršať. S končiacim sa dažďom je predpoklad, že hladina začne postupne klesať. 

V prípade, že by výška vodnej hladiny vystúpila nad kritickú hranicu a hrozilo by, že bude spôsobovať škody v obci Lekárovce, Machava povedal, že sú pripravení v krajnom prípade nad obcou umelo prerušiť hrádzu. Voda by sa tak dostala do polí, obec by nebola priamo zasiahnutá a znížili by sa tým škody. Takéto riešenie považuje však za krajné a zatiaľ takáto prognóza nehrozí, zdôraznil hovorca. 

SHMÚ vydal v sobotu s platnosťou od 14.00 h v okrese Sobrance výstrahu najvyššieho, 3. stupňa. V okresoch Trebišov a Michalovce platí výstraha 2. stupňa, najnižší stupeň výstrahy pred povodňou pretrváva v okresoch Snina a Humenné.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?