17. 12. 2017 11:19 | VÝCHODNÉ SLOVENSKO/TASR

V okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance hrozí povodeň

Vodná hladina na Uhu klesla, situácia je stabilizovaná.

Na archívnej snímke rieka Latorica v Medzibodroží pri obci Leles.
Na archívnej snímke rieka Latorica v Medzibodroží pri obci Leles. Foto: TASR

Na krajnom juhovýchode Slovenska hrozí povodeň. SHMÚ vydalo preto výstrahu 3. stupňa pre okres Michalovce, 2. stupňa pre okres Trebišov a 1. stupňa pre okres Sobrance.

Riziko povodne súvisí s množstvom spadnutých zrážok, nasýtenosťou povodí a výrazným vzostupom vodných stavov na ukrajinskej časti povodia. Vývoj situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.

 

Situácia na vodnom toku Uh na hranici s Ukrajinou sa stabilizuje. V Lekárovciach v okrese Sobrance hladina vody kulminovala na približne 870 centimetroch (cm) v sobotu (16. 12.) okolo 22.00 h. Do nedele rána klesla na 705 cm.

Prednosta Okresného úradu v Sobranciach Boleslav Lešo zvolal v sobotu na 20.00 h v Lekárovciach krízový štáb, ktorý situáciu monitoroval na mieste a pripravoval sa na potrebné opatrenia. Z ukrajinskej strany mali varovanie, že vplyvom intenzívnych zrážok a topiaceho sa snehu môže prísť vlna vysoká až 950 cm, čo by sa blížilo k stavu možného preliatia hrádze a záplav. 

Lešo uviedol, že v lete za suchého počasia má Uh pol metra a pri intenzívnych dažďoch sa dokáže jeho hladina zdvihnúť veľmi rýchlo. „Je to taký hydrodynamický úkaz, ktorý sa nedá podceňovať a možno nemá obdobu v celej Európe. Keď zaprší v Karpatoch na ukrajinskej strane, zrazu sa z potôčika vie vodná hladina zdvihnúť až na výšku desiatich metrov a šírku 100 metrov a zrazu je z toho Dunaj," povedal. 

Situáciu na vodných tokoch na východe republiky monitoruje aj Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý prijal potrebné opatrenia.

Ako informoval jeho hovorca Pavel Machava, v teréne mali potrebné mechanizmy. V obci Lekárovce a Pavlovce nad Uhom vykonali preventívne protipovodňové opatrenia. Išlo o vrecovanie cestných priepustov z dôvodu, aby sa voda nedostala na cestu.

Situácia na Uhu je stabilizovaná, hladina vody je na 2. stupni a stále klesá. Vysokú hladinu dosiahla aj Latorica vo Veľkých Kapušanoch a v Ižkovciach, kde presahuje ešte 700 cm.

Hladina rieky Bodrog v Strede nad Bodrogom bola ráno na 814 cm. Na celom území je jasno, od sobotňajšieho večera prestalo pršať. Podľa Machavu je to priaznivá prognóza.

Nestabilné snehové dosky môže uvoľniť lavíny

Silný vietor previal novonapadnutý sneh v horských oblastiach na záveterné svahy, kde sa uložil vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. V týchto miestach je podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) možné mechanické uvoľnenie lavín.

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách v polohách nad 1600 metrov platí na nedeľu mierna lavínová hrozba, v nižších polohách Tatier, Veľkej a Malej Fatre horskí záchranári upozorňujú na malé nebezpečenstvo zosuvov snehu.

HZS však v nasledujúcej perióde očakáva silný vietor na záveterných stranách svahov, čím stúpa pravdepodobnosť snehových zosuvov.

V nedeľu (17.12.) ráno bolo na horách zamračené až hmlisto so slabým snežením, na hrebeňoch fúkal premenlivý vietor o sile v nárazoch miestami 72 kilometrov za hodinu. „Na spevnenom zamrznutom povrchu sa nachádza desať centimetrov nového prachového snehu,“ vysvetlil Sedlák a doplnil, že počas dňa počíta s postupným ustávaním sneženia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?