Správy z vášho kraja:
02. 01. 2018 18:48 | NITRA/TV MARKÍZA

Navštívili sme dve nitrianske väznice. Odsúdených drží pri živote práca

Ženy pracujú buď v krajčírskej dielni, šijú obuv alebo pomáhajú v kuchyni.

Niektoré odsúdené si spravia aj rekvalifikačné kurzy.
Niektoré odsúdené si spravia aj rekvalifikačné kurzy. Foto: TV Markíza

Riaditeľka ústavu Nitra-Chrenová Eleonóra Grófová priblížila život žien v tomto zariadení. „Každá odsúdená, ktorej ponúknu prácu, je povinná pracovať. Sú také, ktoré majú zručnosti a vedia pracovať. Sú tu však aj tie, ktoré nikdy nepracovali a majú problém sa zaradiť," vysvetlila Grófová.

Ženy pracujú buď v krajčírskej dielni, šijú obuv alebo pomáhajú v kuchyni. „Varím večeru, zemiaky na paprike s čalamádou. Niektorým odsúdeným to nevonia, sú tu vyberavé ženy," uviedla odsúdená Zuzana. Niektoré odsúdené si popri treste spravia aj rekvalifikačné kurzy, vraj chcú byť na život vonku pripravené. „Mám chuť pracovať. Spravila som si šicí kurz, teraz aj kuchársky," vysvetlila Katarína.

Riaditeľ ústavu Nitra Milan Rus vysvetlil, že zamestnávanie je jedným z výrazných prvkov programu zaobchádzania, ktorým pripravujú väznené osoby na bežný život na slobode. "Ak má k tomu človek trošku vzťah, naučí sa pracovať," uviedol odsúdený Peter, ktorý je za mrežami už desiaty rok.

Priemerný zárobok je podľa riaditeľa 100 eur mesačne. Z týchto peňazí im ale strhávajú napríklad výživné či odškodné, ktoré im nariadil platiť súd. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?