03. 01. 2018 17:25 | BRATISLAVA/sme.sk

Kiska sa obul do Kaliňáka ako ešte nikdy predtým

Pre týždenník Vásárnap vyhlásil, že minister vnútra vraj má opäť "zneužiť NAKA".

Minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Andrej Kiska na archívnej snímke.
Minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Andrej Kiska na archívnej snímke. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska sa obáva, že premiér Robert Fico a Robert Kaliňák ho chcú zdiskreditovať. Povedal to v rozhovore pre maďarskojazyčný týždenník Vásárnap, ktorý prebral v slovenčine portál sme.sk

V rozhovore, okrem iného povedal, že ho osobne sklamal prístup predsedu vlády pri daňovej kontrole jeho spoločnosti. Znovu zopakoval, že za ním prišiel dôverne a pýtal sa ho, či o všetkom vie. Od premiéra dostal odpoveď, že to je lož a v živote by sa do niečoho takého nezapojil.

"O dva týždne sa ukázalo, že bol o všetkom vopred informovaný.V kútiku duše dúfam, že to sám neorganizoval, že to organizoval len minister vnútra. Ale nikdy ani z takýchto skúseností neodchádzam s pocitom nenávisti alebo pomsty," povedal pre týždenník.

Neskôr šéf finančnej správy Frantiček Imreze vyhlásil, že v prípade daňovej kontroly firmy prezidenta išlo o zlyhanie jednotlivca.

Kiska na otázku, či tomu verí odpovedal, že v tomto prípade sa ukazuje, že "sme stále mafiánsky štát. Mafiánsky štát znamená, že štát zneužije hrubo svoju moc na to, aby pošpinil, zdiskreditoval kohokoľvek. Ukázalo sa, že za všetkým, za celou touto organizáciou stojí minister vnútra, ktorý zneužíva Národnú kriminálnu agentúru."

Podľa prezidentovho vyjadrenia v médiách presiakla informácia, že na predsedníctve strany Smer minister financií (pozn. redakcie Peter Kažimír), na ktorého "sa paradoxne ukazovalo, ako keby zlyhával daňový úrad, keď v úvodzovkách nahnevaný pracovník daňového úradu posielal list novinárom, tak na tom predsedníctve strany Smer minister financií hrubo vytkol ministrovi vnútra Kaliňákovi, že tú špinu chceli hodiť naňho a pritom on za tým stojí."

Kiska povedal, že na predsedníctve Smeru sa pohádali. A vraj mu to potvrdili viacerí členovia strany, že sa to skutočne stalo. "Je to smutné. Je to smutné, ak minister vnútra zneužíva svoj úrad. A ešte smutnejšie je, že o tom všetkom bol informovaný aj predseda vlády a takéto špinavosti nezastaví. Ešte viac som znepokojený informáciami, ktoré sa ku mne dostávajú v posledných dňoch. Premiér vraj povedal, že ešte len uvidím, čo sa na mňa vytiahne, a minister vnútra chce opäť zneužiť Národnú kriminálnu agentúru. Chcem len upozorniť, že boj s touto chobotnicou sa ešte vôbec neskončil a môžeme očakávať veľmi napäté obdobie, ale ja som pripravený," konštatoval.

Zaujímavá bola aj prezidentova odpoveď na otázku, či si už za tri roky v politike zvykol na zákulsné ťahy a mocenské boje. "Aj keď stokrát počujem o niekom, aké má zlé charakterové vlastnosti, vždy mu chcem dať šancu a vychádzať z osobnej skúsenosti s ním. Dnes už viem, že táto skúsenosť môže byť aj veľmi bolestivá: typickým príkladom toho je minister vnútra Robert Kaliňák," skonštatoval.

Na záver k tejto téme dodal, že nemá žiadne ifnormácie o tom, že by finančné riaditeľstvo vyvodilo nejaké dôsledky proti jednotlivcovi, ktorý v kauze daňovej kontroly jeho firmy zlyhal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce