13. 01. 2018 13:55 | GALANTA/TV Markíza

Stál za vraždou z minulosti Ján Golis?! Podnikateľa rozstrieľali chvíľu po prepade banky

Vdova ani po siedmich rokoch nevie, kto zavraždil jej manžela.

Ján Golis.
Ján Golis. Foto: TVNOVINY.sk

Ani sedem rokov po vražde galantského podnikateľa vdova stále netuší, kto jej zabil manžela. Maroša Kováča spájali s miestnym podsvetím. Rozstrieľali ho z idúceho auta a to len pár hodín po prepade banky. Za popravou mal stáť jeho kamarát a už nebohý údajný šéf bankomatovej mafie Ján Golis.

11.február 2011. Obyvateľov Galanty prebudila rana ako z dela. Za všetkým stáli zlodeji, ktorí sa vlámali do trezora s bezpečnostnými schránkami. Vzali vraj dokumenty aj peniaze. Škoda takmer dva milióny eur. Zlodejov policajti dodnes nenašli.

Po vykonaní všetkých dostupných procesných úkonov bolo trestné stíhanie prerušené, pretože sa nepodarilo zistiť také skutočnosti, ktoré by oprávňovali vzniesť obvinenie voči určitej osobe," hovorí Martin Wäldl, hovorca policajného prezídia.

Pár hodín po prepade banky zavraždili miestneho podnikateľa Maroša Kováča. Mnohí ho označovali za šéfa tunajšieho podsvetia. Podľa svedkov ho dobehlo čierne auto s majákmi. Vrah na neho strieľal zo samopalu počas jazdy. Vypálili najmenej 14-krát. Rany Kováča zasiahli do rôznych častí tela. Auto skončilo v protismere v plote miestneho futbalového štadióna.

Ihneď sa objavili informácie o prepojení týchto dvoch zločinov. Kováč mal mať v trezore vykradnutej banky ukryté citlivé dokonca kompromitujúce materiáli aj hotovosť. Pár mesiacov po tejto vražde, keď policajti zadržali členov bankomatovej mafie na čele s Jánom Gólisom, objavili v jednej garáži aj čierne auto podobné tomu, z ktorého mali na Kováča páliť. Vtedajší policajný prezident vtedy čosi o vrahoch naznačil.

 

"Obvinenie v prípade vraždy Maroša Kováča si nechávame ako bonbónik úplne na koniec," tvrdil Jaroslav Spišiak, vtedajší policajný prezident.

Tento bonbónik ale doteraz takpovediac nikto nerozbalil. Hoci jeden z údajných členov bankomatovej mafie - Roman Paulus odsúdený za inú vraždu - označil na verejnom pojednávaní za vraha Kováča Jána Golisa. Práve s ním mal Kováč telefonovať krátko pred popravou. Nikdy ale túto vraždu ani prepad galantskej banky Gólisovi nedokázali a ten je už dnes po smrti. Za sedem rokov sa vdova a deti po nebohom spravodlivosti nedočkali.

Doposiaľ nikoho neobvinili. Vyšetrovanie prerušili pred dvoma rokmi.

Policajti sa ale nevzdávajú. Možno sa niekomu za mrežami po rokoch rozviaže jazyk, tak ako bosom iných skupín, a rodina i verejnosť sa konečne dozvie, kto stál za prepadom banky aj popravou Maroša Kováča a či spolu tieto zločiny naozaj súviseli.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?