13. 01. 2018 12:46 , článok bol aktualizovaný 13. 01. 2018 17:04 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Chrípka prepukla v plnej sile. Tu sú slovenské mestá, kde je najviac chorých

V Banskobystrickom kraji stúpol počet prípadov v uplynulom týždni trojnásobne.

Chrípka - ilustračné foto.
Chrípka - ilustračné foto. Foto: TASR

Akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) udreli podľa odborníkov v Banskobystrickom kraji v uplynulom týždni v plnej sile.

V medzitýždňovom porovnaní sa zvýšil výskyt ARO takmer o tretinu, počet chorých na chrípku a jej podobné ochorenia je vyšší podľa nich až trojnásobne.

V druhom kalendárnom týždni evidovali epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici na základe hlásenia lekárov celkom 5779 prípadov ARO, čo predstavuje chorobnosť 1650 prípadov na 100.000 obyvateľov kraja.

Taktiež 492 prípadov chorých na chrípku, čo je chorobnosť viac ako 140 prípadov na 100.000 obyvateľov.

Najvyššiu chorobnosť na ARO v Banskobystrickom kraji tentoraz hlásia okresy Zvolen, Lučenec, Revúca a Rimavská Sobota.

Chorobnosť na chrípku je opätovne najvyššia v okrese Lučenec, Krupina a Žarnovica.

Z hľadiska veku postihovali ARO najviac vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, potom seniorov a deti základných škôl. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku.

"Zvýšenie počtu chorých na ARO aj CHPO epidemiológovia očakávali a v januári je takmer bežné. Ľudia sa po sviatkoch vracajú do práce a deti do škôl, navyše je vlhko bez výraznejších mrazov, čo vytvára vhodnejšie podmienky na šírenie vírusov," uviedla hovorkyňa úradu Mária Tolnayová.

V Prešovskom kraji sa zvýšil počet chorých na ARO o takmer o 2000

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) v Prešovskom kraji v porovnaní s minulým týždňom vzrástol o takmer 2000 prípadov.

Kým pred týždňom lekári nahlásili 4427 chorých s touto diagnózou, tento týždeň ich bolo už 6420. Z toho malo chrípku 595 pacientov, týždeň predtým ochorelo na chrípku 248 ľudí.

Údaje zverejnil na svojom webe Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove.

Najviac chorých bolo v skupine detí do päť rokov. Pre zvýšenú chorobnosť bola jedna materská škola v okrese Sabinov zatvorená.

V kraji zaznamenali hygienici aj epidemický výskyt ochorení na rotavírusovú enteritídu, a to v stropkovskom zariadení pre seniorov Nový domov.

Od 2. do 11. januára tam ochorelo šesť klientov, ktorých potrápila hnačka a zvracanie.

Priebeh ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu. Z personálu neochorela žiadna osoba. V zariadení boli nariadené príslušné protiepidemické opatrenia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?