14. 01. 2018 07:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Chlapčekovi s vážnym ochorením pľúc pomohli týmto prístrojom: Okysličili krv mimo tela

So svojím prístrojom chcú lekári za pacientmi lietať spolu so záchranármi.

Podľa lekára si chlapec vyžadoval tak zásadný ventilačný režim, že umelá pľúcna ventilácia mu až poškodzovala pľúca.
Podľa lekára si chlapec vyžadoval tak zásadný ventilačný režim, že umelá pľúcna ventilácia mu až poškodzovala pľúca. Foto: TVNOVINY.sk

Pamätáte si, ako českí lekári zachránili život štvormesačnej Emke zo Slovenska? Prileteli po ňu vojenským lietadlom a na špeciálnom prístroji jej okysličili krv mimo jej tela. 

Rovnaký život zachraňujúci zákrok urobili teraz aj lekári v banskobystrickej detskej nemocnici. So svojím prístrojom chcú za pacientmi lietať spolu so záchranármi.

Trojročný chlapček z východného Slovenska mal veľmi vážne choré pľúca. Nepomohlo ani to, že zaňho dýchal prístroj.

Podľa lekára si vyžadoval tak zásadný ventilačný režim, že umelá pľúcna ventilácia mu až poškodzovala pľúca. „Jednalo sa o prvého pacienta, ktorému bola poskytnutá mimotelová oxygenácia krvi na pracovisku, ktoré nedisponuje kardiochirurgickým tímom," povedal lekár.

"Napojením na náš pristroj sa podarilo veľmi výrazne uľaviť pľúcam, prestali sa poškodzovať a dokazali sme zabezpečiť správnu oxygenáciu organizmu," vysvetlil lekár.

Chlapcovi sa okamžite uľavilo. Jeho pľúca mali čas na regeneráciu, prístroj totiž pár dní zabezpečoval ich činnosť. Metodika tejto terapie je určená najmä pre novorodencov, ktorí vdýchnu plodovú vodu a ich pľúca nedokážu správne pracovať.

Lekári v tejto nemocnici teraz rokujú s poisťovnami o tom, do akej miery im zákrok preplatia. V najbližšej budúcnosti by chceli takto liečiť aj najmenšie bábätká.

Prístroj ale treba technicky dovybaviť, aby dokázal liečiť aj deti s nízkou hmotnosťou. Koncom minulého roka preto zachránili život štvormesačnej Emke zo Slovenska českí lekári.

"My sme dostali pokyn, aby sme pripravili ECMO tím, jeli sme na letište, kde už čekali sanitky a slovenští kolegové, pacientku sme naložili do letadla, prevezli do nemocnice a tam už probíhal ten zákrok," povedala vtedy hovorkyna českej nemocnice.

"Preložiť pacienta, v takomto kritickom a ťažkom stave, ked už ECMO potrebuje, je veľký problém," uviedol bratislavský lekár.

Presne preto chcú banskobystrickí detskí lekári lietať s prístrojom priamo za pacientom.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?