19. 01. 2018 17:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

Úrady v predsedníctve problémy nenašli. Podľa Šípoša to neznamená, že je všetko čisté

S prípadom vyšla na verejnosť bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková.

Logo slovenského predsedníctva Rade EÚ.
Logo slovenského predsedníctva Rade EÚ. Foto: TV Markíza

Závažné podozrenia sa zatiaľ nepotvrdili. Kauza údajných pochybných zákaziek počas nášho predsedníctva v EÚ sa pomaly uzatvára. Štátni kontrolóri a ani protimonopolný úrad nevidia v celom prípade žiadne problémy. Podľa šéfa mimovládky Transparency International Gabriela Šípoša to ale ešte nemusí automaticky znamenať, že celý prípad je čistý.

Pred rokom z toho bol veľký škandál. Minister zahraničných vecí musel vysvetľovať niektoré zákazky v súvislosti so slovenským predsedníctvom.

Prípad skončil na stole protimonopolného úradu. Ten preveroval firmy, ktoré chceli organizovať podujatia nášho predsedníctva

Kontrolóri ale porušenia zákona nenašli. Úrad dospel k záveru, že nedisponuje dôkazmi, ktoré by preukazovali záver o porušení ustanovení zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

S prípadom vyšla na verejnosť bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková. Z malých akcií predsedníctva sa podľa nej postupne stali veľkolepé a drahé podujatia. Predstaviť logo chceli napríklad pôvodne formou tlačovej besedy, no nakoniec z toho bola zákazka za vyše stopäťdesiattisíc eur.

„Jedna z tých agentúr bola Agentúra Evka, na ktorú to zadanie bolo prispôsobené. Že by to mala byť nejaká agentúra blízka strane Smer-SD," povedala vlani Zuzana Hlávková.

Agentúra Evka dostala zákazku len formou prieskumu trhu v rámci schválenej výnimky. V minulosti zastrešovala aj slávnostný snem Smeru. Strana Roberta Fica, ale aj agentúra vtedy podozrenia odmietali.

Protimonopolný úrad ale okrem toho, že zákon porušený nebol tvrdí, že poriadnemu preverovaniu uškodila medializácia.

„Mala za následok obmedzenie, resp. reálne znemožnenie využitia všetkých zákonných vyšetrovacích prostriedkov a úkonov," reagoval protimonopolný úrad.

Ministerstvo zahraničných vecí si od začiatku chyby nepripúšťalo a tvrdí, že od začiatku postupovali plne podľa zákona.

Okrem Protimonopolného úradu preveroval zákazky aj Národný kontrolný úrad. Ani v tomto prípade kontrolóri vážne chyby nenašli. Podľa šéfa NKÚ ale narazili na viacero chýb a omylov a porušený bol aj zákon o účtovníctve. Šéf Transparency international, ktorý prípad medializoval dnes tvrdí, že závery úradov treba brať s rezervou. Vraj sú pod vplyvom Smeru.

Okrem zákonnej roviny je podľa šéfa Gabriela Šípoša neho dôležitá aj tá etická. Hlávková podľa neho osmelila ďalších štátnych úradníkov, ktorí prehovorili o podozrivých.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?