Správy z vášho kraja:
21. 01. 2018 11:49 | VYSOKÉ TATRY/TASR

Na horách hrozí lavínové nebezpečenstvo, vyhlásený je tretí stupeň

Uvoľnenie lavíny je možné na strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vplyv naň má predchádzajúce sneženie sprevádzané silným vetrom a nízke teploty, ktoré zabraňujú stabilizácii snehu, informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Vo Vysokých Tatrách je situácia v rámci pohoria rozdielna, zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí pre západnú časť. Na východe a v Beliankach je lavínové nebezpečenstvo mierne," uviedol Kyzek.

Nový sneh bol uložený vo forme nestabilných snehových útvarov - snehových dosiek, vankúšov a prevejov. Častý je ich výskyt aj v nižších polohách, okolo hranice lesa. Uvoľnenie lavíny je možné na strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Taktiež je možný zosuv stredne veľkých spontánnych lavín.

"Pohyb vo vysokohorskom prostredí neodporúčame ľudom bez znalosti lavínovej problematiky a lavínovej výbavy," zdôraznil Kyzek. V nedeľu ráno bolo na horách zamračené hmlisté počasie, na mnohých miestach so slabým snežením. Teplota vzduchu sa vo vysokých polohách pohybovala v rozpätí od mínus 15 do mínus ôsmich stupňov Celzia, v stredných polohách od mínus ôsmich do mínus štyroch stupňov Celzia.

Fúkal mierny, na hrebeňoch čerstvý vietor južných smerov s rýchlosťou tri až desať metrov za sekundu, v nárazoch vo vysokých polohách miestami do 16 m/s. Za uplynulých 24 hodín pripadlo do 12 centimetrov prachového snehu, najviac opäť vo Veľkej Fatre. Celkovo za periódu sneženia napadlo 25 až 50 cm snehu.

Nový sneh sa nachádza na tom tvrdom až zľadovatenom starom a je veľmi nepravidelne rozmiestnený. Na záveterných svahoch, v žľaboch a muldách dosahuje výšku 30 až 60 cm, kde tvorí snehové dosky a vankúše a je veľmi slabo previazaný so starým snehom. Naopak, na vetrom exponovaných miestach je nový sneh úplne odfúkaný.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?