04. 02. 2018 19:00 | LEVICE/TV Markíza

Chorých na Slovensku pribúda a blížiacu epidémiu zrejme nezastavia ani mrazy

Chrípku nepodceňujme, pre niektorých ľudí môže byť smrteľne nebezpečná.

Plná čakáreň
Plná čakáreň Foto: TV Markíza

Zďaleka nie je na ústupe, práve naopak. Počet chorých na chrípku zo dňa na deň rastie. Lekári varujú: Chrípku nepodceňujme, pre niektorých ľudí môže byť smrteľne nebezpečná. Najviac chorých je momentálne v Nitrianskom kraji.

Príznaky pozná každý. Náhly nástup horúčky, bolesti hlavy, bolesti svalstva, ako keby celého tela a následne suchý dráždivý kašeľ. Chrípka je zákerné ochorenie a podceňované ochorenie, a preto si musia dávať veľký pozor napríklad starí ľudia.

„Dieťa môže napríklad priniesť chrípkovú epidémiu svojmu starému rodičovi. V úvodzovkách sa dokonca hovorí, že dieťa zabije starého," povedal levický všeobecný lekár Marek Foldesi. A to trebárs tak, že ochorenie donesie z kolektívu, napríklad zo škôlky.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie vo svete ročne na chrípku 300 až 500-tisíc ľudí.

„Na Slovensku, dovolím si tvrdiť, možno aj desaťtisíce. Veľakrát nepoznane," vyhlásil Foldesi.

Podľa lekárov i hygienikov je stále najlepšou prevenciou očkovanie. Sú však ľudia, ktorí očkovanie odmietajú.

„V poslednej chrípkovej sezóne dosiahla zaočkovanosť populácie Slovenska proti chrípku hodnotu 4,4 percent," informovala Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Podľa hygienikov je najvhodnejšie dať sa zaočkovať v čase od polovice septembra do konca novembra. Ak sa očkuje neskôr, môže sa stať, že očkovacia látka nemá dostatok času, aby zabezpečila imunitu.

Chrípková epidémia zvyčajne vrcholí v neskorších zimných mesiacoch. V zariadení pre seniorov v Santovke sa môže dať každý zaočkovať dobrovoľne. Pán Ladislav má 77 rokov a očkovať sa dáva pravidelne.

„Ja som doteraz nemal žiadne problémy, som úplne spokojný," tvrdí Ladislav.

Chorých na Slovensku by malo pribúdať a blížiacu sa epidémiu podľa hygienikov zrejme nezastavia ani mrazy. Vírusy chrípky prežívajú aj v teplotách pod nulou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce