Správy z vášho kraja:
09. 02. 2018 19:05 | LEVICE/TV Markíza

Svrab sa v okolí Levíc rozširuje: Na pozore by sa mali mať aj tí, čo dodržiavajú hygienu

Je to nepríjemné ochorenie, o ktorom sa vie pomerne málo.

Rozširuje sa svrab.
Rozširuje sa svrab. Foto: TVNOVINY.sk

Chváliť sa ním nechce nikto, no štatistiky hygienikov nie sú optimistické. Svrab na Slovensku ročne potrápi tisíce ľudí. Je to nepríjemné ochorenie, o ktorom sa vie pomerne málo.

Ak svrab zaútočí, máte po pokojnom spánku. Nedovolí vám ho urputné svrbenie. Začína sa hlavne večer, keď je telo zohriate pod paplónom.

„Neverili by ste, ale aj v 21. storočí je častejší výskyt svrabu," povedal všeobecný lekár Marek Foldesi.

„Vo všeobecnosti musím povedať, že je toho dosť. Aj u dospelých, aj u malých detí," uviedla Adriana Czigányiová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach.

Ochorenie spôsobuje drobný parazit - takzvaná zákožka svrabová. „Tá sa vlastne dostáva pod tú vrchnú časť pokožky, a tam si každú noc vyhlbuje chodbičku a kladie si tam vajíčka, a tým svojím lezením a hĺbením chodbičiek spôsobuje úporné svrbenie," vysvetlila Czigányiová.

„Predovšetkým na miestach, kde je tenká koža, sú to oblasti lakťových jamôk, prsníkov, slabín," doplnil všeobecný lekár Marek Foldesi.

Svrab evidujú teraz vo väčšej miere v Levickom, teda v najväčšom okrese na Slovensku. Ochorenie sa postupne presúva z jednej lokality do druhej.

„Priemerne mávame ročne okolo 80 prípadov, ale môže sa to zvýšiť, môže sa to aj znížiť, takže ten rozptyl je veľký. Vlani to bola skôr lokalita v okolí Šahanska, toho roku to máme skôr v tej Želiezovskej lokalite," hovorila Adriana Czigányiová.

Infekčné ochorenie je rozšírené po celom svete. Šíri sa najmä tam, kde je slabá hygiena a to najmä v zime, keď viac ľudí vyhľadáva teplo v spoločných priestoroch. Tam má parazit zelenú - spoločné spanie v posteli, vzájomné požičiavanie si jednotlivých ošatení či uterákov.

Pred svrabom by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí dodržiavajú absolútnu hygienu. Ochorenie sa totiž nemusí vyhnúť ani maximálne čistotným ľuďom.

Stačí kontakt s niekým, kto ochorenie má, alebo s jeho osobnými vecami. Dá sa však dobre liečiť. Osvedčila sa napríklad sírová masť.

„Spolupracovali sme, napríklad, s pánom starostom Slatiny vlaňajší rok, kde došlo k rozšíreniu hlavne u obyvateľov na tej nižšej hygienickej úrovni," povedala Czigányiová.

Starostovia obcí, kde svrab zaznamenali, o ochorení hovoriť nechcú. Pred kamerou už vôbec. Rovnako ani v školách, kde nepríjemnú situáciu musia riešiť.

Ako sa chrániť, to je podľa hygienikov jednoznačné. „Najlepšia prevencia samozrejme je výmena posteľnej bielizne a pranie na vysokých teplotách, takých 90-stupňových," dodala Czigányiová.

Len od začiatku tohto roka zaznamenali na celom Slovensku takmer 280 prípadov tohto ochorenia.

Čísla hygienikov za celý vlaňajšok sú však ešte alarmujúcejšie. Za celý rok ochorelo na svrab viac ako 2 200 ľudí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?