Správy z vášho kraja:
13. 02. 2018 09:58 , článok bol aktualizovaný 13. 02. 2018 19:01 | BRATISLAVA/zž, TASR

Unikla nahrávka, kde sa hovorí o majetku šéfa inšpekcie polície: Financovať ho má podsvetie

Lučanský má zásluhy v riešení prípadu Černáka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: RSTPIERR/shutterstock.com

Milan Lučanský nechce zverejniť svoj majetok a ani to, ako si zarobil na luxusné bývanie. Vysokopostavený policajt má, napríklad, zásluhy pri riešení prípadu mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka.

Denník Sme tvrdí, že má nahrávku, kde sa hovorí o byte na Floride, ktorý získal za nelegálne zarobené peniaze. Povedal to na zázname v minulosti stíhaný podnikateľ Michal Chynoradský.

„Vyjde najavo, že Lučanský tie peniaze prepral, neprešli z jeho účtu, že sa bál, že to musel povedať Kaliňákovi, že si tam kúpil byt a takéto veci. Keď je pravda, tak hovorme len pravdu," povedal na nahrávke Chynoradský.

Vo floridskom meste Sarasota mal vlastniť nehnuteľnosť aj podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (klub Most-Híd). Lučanský sa mal na nahrávke s ním aj zhovárať práve o byte na Floride a aj Lučanského kontaktoch na podsvetie.

Denníku sa s Chynoradským spojiť nepodarilo, mal vypnutý telefón. Hrnčiar nereagoval.

Podľa Chynoradského financuje Lučanského Ján Kán, pravá ruka mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka.

Lučanský to pre denník poprel.

Lučanský tvrdí, že Chynoradský šíri vymyslené veci, mstí sa

Podnikateľ Michal Chynoradský šíri podľa riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského nepravdivé a vymyslené veci. Jeho kroky Lučanský vníma ako pomstu človeka, ktorému odmietol v minulosti pomôcť. "O čom svedčí aj nahrávka, ktorú si sám nahral a sám ju aj poslal do médií," uviedol Lučanský v stanovisku, ktoré sprostredkovalo ministerstvo vnútra.

Podnikateľ Chynoradský bol v minulosti stíhaný a na spomínanej nahrávke hovorí o Lučanského byte na Floride. Ten mal šéf policajnej inšpekcie údajne získať za nelegálne zarobené peniaze. Lučanský to odmieta.

"Dvojizbový byt na Floride sme pôvodne kúpili štyria. Ja, môj syn a dvaja kamaráti. Tí sa nakoniec rozhodli kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť a byt je dnes napísaný na syna. Vyplatenie bývalých spolumajiteľov viem, samozrejme, vydokladovať," uviedol.

Zdôraznil, že dvojizbový byt v USA je lacnejší ako garsónka v Bratislave. "Keďže som predal staršiu nehnuteľnosť na Slovensku, nemusel som si na to brať hypotéku, obaja s manželkou slušne zarábame, mali sme našetrené peniaze," vysvetlil Lučanský.

Uviedol tiež, že Chynoradského spoznal v USA. "Keďže táto postava je známa aj v kruhoch Slovákov, ktorí tam žijú. Je tam veľa Slovákov, ktorých nepoznám a nie je možné, aby som si všetkých prelustroval v policajných databázach. A z pohľadu zákona to nie je ani možné," doplnil.

Lučanský ďalej tvrdí, že keď sa prevalila Chynoradského trestná minulosť a "veci, ktoré narobil v USA", podnikateľ najprv prosil, aby mu pomohol. "Odmietol som. Potom navrhoval, že bude polícii donášať na ľudí, členov bankomatovej mafie. Aj to som odmietol. Následne som cestou bezpečnostných orgánov v USA informoval o podozrivých aktivitách tohto pána a nakoniec bol z USA vyhostený," opísal Lučanský, ktorý teda za Chynoradského krokmi vidí pomstu.

Nicholsonová sa pre prípad obracia na prokuratúru aj Kaliňáka

Podpredsedníčka Národnej rady SR a SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa pre prípad šéfa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského obracia na Generálnu prokuratúru. Píše aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD), aby Lučanského prípad riešil.

Lučanský je podľa nej podozrivý z porušenia povinnosti policajta a tiež čelí podozreniam v súvislosti s kúpou apartmánu v americkom štáte Florida. Materiály, ktoré má Ďuriš Nicholsonová k dispozícii, podľa nej naznačujú Lučanského protiprávne konanie vrátane vydierania.

"Plním si svoju zákonnú povinnosť. Keďže ide o podozrenia zo spáchania trestnej činnosti, nezostáva mi nič iné, ako obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Ešte dnes odstúpim všetky materiály, ktoré sa ku mne dostali, na Generálnu prokuratúru, orgánom činným v trestnom konaní. Odstúpim aj email. Je v ich kompetencii veci riadne vyšetriť bez ohľadu na to, že ide o šéfa policajnej inšpekcie," vyhlásila na tlačovej konferencii v parlamente Ďuriš Nicholsonová.

Na Generálnu prokuratúru sa obracia preto, že z informácií, ktoré má k dispozícii, vyplýva podozrenie zo spáchania trestných činov vydierania a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Informácie dostala Ďuriš Nicholsonová od Michala Chynoradského. Poslal jej aj email, v ktorom hovorí, že sa mu mal Lučanský vyhrážať.

Lučanský má absolútnu dôveru ministerstva vnútra

Milan Lučanský má absolútnu dôveru ministerstva vnútra. Uviedol to tlačový odbor rezortu v reakcii na medializované informácie o Lučanskom a jeho byte na Floride, ktorý mal údajne získať za nelegálne peniaze.

"Do majetkového priznania má zo zákona prístup len nadriadený policajta a samotný policajt. Po požiadaní gen. Milana Lučanského nám dovolil nazrieť do majetkové priznania, kde je priznané, že on a jeho manželka vlastnia jeden podiel nehnuteľnosti v USA," uvádza sa v stanovisku rezortu.

Ministerstvo pripomína, že Milan Lučanský je jedným z policajtov, ktorý sa nebál vyšetrovať členov podsvetia v čase, keď to iní policajti či prokurátori z obavy o svoj život odmietli. "Aj vďaka jeho práci sú dnes ľudia ako Černák za mrežami na doživotné tresty, preto má našu absolútnu dôveru," píše ministerstvo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?