Správy z vášho kraja:
13. 02. 2018 13:39 , článok bol aktualizovaný 13. 02. 2018 22:19 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Babiš definitívne prehral súd s ÚPN: Vo zväzkoch ŠtB bol vedený oprávnene

Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš. Foto: TASR

Andrej Babiš definitívne prehral s Ústavom pamäti národa súd o tom, či bol oprávnene vedený v zväzkoch ŠtB.

Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý sa sporom zaoberal po minuloročnom vrátení celého prípadu na začiatok, čo nariadil Ústavný súd SR. Píše portál sme.sk.

"Pre nás a pre Ústav pamäti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatne a definitívne uzavretá. V súčasnosti neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že Andrej Babiš je vedený ako agent Štátnej bezpečnosti neoprávnene," reagovali na výsledok sporu právnici z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorí ústav v spore zastupovali.

Babišovi sa nepáčil výrok ústavného súdu, že ak by aj bol Babiš vo zväzkoch neoprávnene, ÚPN za to nezodpovedá, hoci archív ŠtB spravuje.

Babiš počas celej kauzy trval na tom, že s komunistickou tajnou službou nemal nič spoločné, aj keď ho vo svojich zväzkoch viedla ako agenta.

 

Reakcie z Čiech

Ako potvrdenie toho, čo už všetci tušili, smutnú pravdu či ďalší dôvod, prečo nemá byť Andrej Babiš premiérom, hodnotia českí opoziční politici utorňajšie rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého bol český premiér v demisii vedený vo zväzkoch komunistickej ŠtB oprávnene. 

Samotný Babiš však verdikt popiera a portálu Novinky.cz v reakcii naň povedal, že sa bude súdiť ďalej. Verdikt nevadí ani českému prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý Babiša v januári druhý raz poveril rokovaním o zostavení vlády. 

"Z hľadiska postupu pána prezidenta táto správa neznamená žiadnu zmenu. Pán prezident ctí výsledok volieb, a druhý pokus o zostavenie vlády teda patrí predsedovi víťazného hnutia ANO," uviedol Zemanov hovorca Jiří Ovčáček a české média obvinil v tejto súvislosti zo šírenia dezinformácií. 

Rozhodnutie neprekvapilo ani podpredsedu ČSSD Jana Hamáčka. "Takéto rozhodnutie súdu som očakával na základne nálezu ústavného súdu," povedal jeden z kandidátov na predsedu strany. 

Verdikt by podľa neho mohol ovplyvniť aj postoj ČSSD k možnej vládnej spolupráci s ANO. "Toto je vec, ktorá je ďalšou komplikáciou. Nemôžem vylúčiť, že to môže ovplyvniť rozhodovanie delegátov zjazdu, či vôbec s hnutím ANO za súčasnej konštelácie vyjednávať alebo nie, " povedal Hamáček. Zjazd ČSSD bude v nedeľu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?