Správy z vášho kraja:
13. 02. 2018 17:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vakcína proti chrípke nechráni proti najviac rozšírenemu vírusu

Zaočkovali ňou štvrťmilióna ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zaočkovali sa, no úplne chránení nie sú. Svetová zdravotnícka organizácia tento rok zle odhadla zloženie vakcíny proti chrípke. Používame ju aj u nás.

Proti chrípke nie je stopercentne chránených štvrť milióna Slovákov, ktorí sa dali zaočkovať. Svetová zdravotníctva organizácia neodhadla zloženie vakcín, ktoré u nás dostať.

Na Slovensku je momentálne najrozšírenejší vírus chrípky typu B, tzv. phuket. Vakcíny, ktoré v našich lekárňach sú ale neobsahujú antigén voči tomu typu chrípky.

„Trošku to problém je, lebo najväčšiu silu majú protilátky, ktoré vznikajú voči tomu špecifickému kmeňu. Treba si však uvedomiť, že stále vznikajú protilátky voči vírusu typu B ako takého. Čiže vždy je tam tá šanca, že sa ľahšie vytvoria protilátky," vysvetlila virologička Slovenskej akadémie vied Tatiana Betáková.

Zjednodušene - vakcína nemusí stopercentne ochrániť. Kto ale zaočkovaný je a nakazí sa najrozšírenejším druhom chrípky, ochorenie by mal zvládnuť lepšie.

„Trivalentná vakcína neobsahuje tento vírus, ktorý cirkuluje najviac, ale obsahuje veľmi podobný vírus, ktorý má podobné genetické vlastnosti a tie ochorenia tým pádom sú zmiernené touto vakcínou," povedala hovorkyňa ÚVZ Zuzana Drobová.

Zloženie vakcín odporúča Svetová zdravotníctva organizácia. Vychádza aj z toho, ako sa chrípka vyvíjala v predchádzajúcej sezóne. Nemusí sa ale vždy trafiť. Problém je, že chrípka rýchlo mutuje.

„Aj v minulosti sa stalo, že netrafili presne ten podobný kmeň, ktorý bude cirkulovať. Cez to všetko štatistiky ukázali, že očkovanie má svoj význam a že priebeh bol ľahší a menej ľudí bolo chorých," dodáva Betáková..

Vo svete je k dispozícii aj ďalší druh vakcíny, ktorý chráni aj pred rozšírenou chrípkou. Na Slovensko ho ale farmaceutické firmy nepriniesli.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?