Správy z vášho kraja:
18. 02. 2018 14:24 | VYSOKÉ TATRY/ tvnoviny.sk ,ml

Lavína vo Vysokých Tatrách strhla ľadolezcov. Jeden zomrel, druhá žena bojuje o život

Bez kyslíka boli minimálne 15 minút.

Lekári oživujú poľskú horolezkyňu
Lekári oživujú poľskú horolezkyňu Foto: TV Markíza

Horská záchranná služba v nedeľu doobeda zasahovala vo Vysokých Tatrách pri spadnutej lavíne. Tá strhla troch poľských horolezcov počas lezenia Širokého ľadu, pričom dvoch z nich úplne zasypala. Muž (†35) neprežil, žena (30) bojuje o život v nemocnici. Informovala Horská záchranná služba.

Záchranárov zavolal jeden z členov päťčlennej skupiny poľských ľadolezcov, ktorého lavína nezasiahla.

Horská služba požiadala o pomoc záchranný vrtuľník z Popradu, ktorý na palubu zobral aj psovoda. Kým doleteli na miesto nešťastia, lavínisko už prehľadávali okoloidúci skialpinisti a svedkovia. Tým sa vďaka potrebnej lavínovej výbave podarilo obe osoby nájsť, vyhrabať a začať s oživovaním. Tretí horolezec bol zasypaný iba čiastočne a zachrániť sa ho podarilo rýchlo.

Na pomoc im prišiel vysadený lekár leteckých záchranárov ako aj záchranár horskej služby. K ním sa potom následne pridali aj ďalší záchranári, ktorí na miesto prišli po zemi.

Ženu (30) vo vážnom stave letecky transportovali do popradskej nemocnice a následne do Košíc. Podľa našich informácií bola bez kyslíka minimálne 15 minút a bola podchladená, jej stav je kritický. Jej 35-ročného kolegu sa, žial, napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených nepodarilo zachrániť.

„Telesné pozostatky nebohého muža boli transportované do Starého Smokovca a odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom policajného zboru," napísala Horská záchranná služba.

Tá zároveň upozorňuje návštevníkov Vysokých Tatier, že prevláda zvýšený, tretí stupeň lavínového nebezpečia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce