Správy z vášho kraja:
19. 02. 2018 14:25 | NEWCASTLE, BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Tieto choroby budú bežnejšie ako doteraz: Počet chorých starších ľudí sa má zdvojnásobiť

Len Alzheimerovou chorobou trpí 40 až 60-tisíc Slovákov.

Pacienti v čakárni
Pacienti v čakárni Foto: TASR

Nepriaznivá predpoveď. Odborníci upozorňujú, že počet starších ľudí, ktorí majú najmenej štyri rôzne zdravotné ťažkosti, by sa mal do roku 2035 zdvojnásobiť. Ide o obrovský nárast, keďže ide o pomerne krátke obdobie za menej ako 20 rokov. Píše portál vysetrenie.zoznam.sk.

Štúdia na univerzite v Newcastle už zistila, o aké choroby ide. Rakovina, cukrovka, demencia a depresia. V budúcnosti sa stanú oveľa bežnejšími ako doteraz, keďže sa často vyvíjajú u ľudí, ktorí sú starší, ako uvádza theguardian.com.

Približne jeden z troch pacientov s diagnózou štyroch dlhodobých chorôb bude trpieť jednou z týchto chôrob. Odborníci predpovedajú, že v nasledujúcich 20 rokoch dôjde k "masívnej expanzii počtu ľudí trpiacich viacerými chorobami, čo je stav známy ako multimorbidita".

"Je viac znepokojujúce, čo náš model ukazuje. Budúci dospelí ľudia vo veku 65 až 74 rokov budú mať väčšiu pravdepodobnosť dvoch alebo troch ochorení ako v minulosti. Je to spôsobené ich vyššou prevalenciou obezity a fyzickej neaktívnosti, ktoré sú rizikovými faktormi pre viacnásobné ochorenia," dodala profesorka epidemiológie starnutia Carol Jaggerová.

Hoci sa spomína Národná zdravotná služba vo Veľkej Británii, pozor by si mali dať aj Slováci. Demencia ohrozuje až desaťtisíce z nich, najčastejšou je Alzheimerova choroba. Trpí ňou 40- až 60-tisíc Slovákov, pričom sa očakáva, že sa ich počet do roku 2050 strojnásobí.

Depresie sa nám taktiež nevyhýbajú. Údajne viac ako tretina z nás sa nedokáže vyrovnať so stresovou situáciou. Ukázalo sa, že najhoršie sú na tom ľudia tesne pred dôchodkom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce