22. 02. 2018 17:10 | LEVICE/TV Markíza

V prípade brutálnej šikany na škole, ktorá otriasla Slovenskom, padol rozsudok

Žiaci ešte v máji v základnej škole v Demandiciach bili 13-ročného Tomáša a nahrali to na video.

Pred sudcu sa postavila dvojica mladíkov.
Pred sudcu sa postavila dvojica mladíkov. Foto: TVNOVINY.sk

Dočkali sa trestu. Pred sudcu sa postavila dvojica mladíkov, ktorí v škole na juhu Slovenska napadli v školskej šatni spolužiaka. V prípade brutálneho činu, ktorý otriasol celým Slovenskom, padol aj rozsudok.

Na hlavné pojednávanie na Okresnom súde v Leviciach prišli 17-ročný Timotej a o rok mladší Kristián. Ešte v máji v základnej škole v Demandiciach bili 13-ročného Tomáša a nahrali to dokonca na video. Spôsobili mu vážne zranenia.

„Pomliaždenie ľavej temenospánkovej oblasti hlavy, ktoré si vyžadovalo primeranú dobu liečby a práceneschopnosť v trvaní sedem dní, pričom poškodený bol obmedzený na bežnom spôsobe života," čítal sudca Okresného súdu v Leviciach.

Obaja obžalovaní chlapci odmietli dohodu o vine a treste a pred sudcom podali vyhlásenie, že sa v plnej miere cítia vinní zo skutkov, z ktorých sú obžalovaní.

Obaja skutok aj oľutovali. Staršiemu Timotejovi, ktorý je už teraz stredoškolák, súd vymeral pol roka s podmienečným odkladom na šestnásť mesiacov. Okrem toho má navštevovať psychológa. Mladšieho Kristiána, ktorý je teraz v reedukačnom zariadení, však súdili aj za ublíženie na zdraví. Napadol a vážne zranil aj vlastného strýka.

„U poškodeného došlo k poškodeniu životne dôležitého orgánu - mozgu," uviedol sudca.

Za to, teda, dostal úhrnný trest v trvaní 15 mesiacov s dvojročnou podmienkou. Zároveň musí poisťovni, ktorá preplácala liečbu zraneného strýka, zaplatiť vyše 900 eur. Okrem toho súd nariadil, aby sa útočníci svojím obetiam osobne ospravedlnili. Hneď po skončení súdu to aj urobili.

„Áno, prišli za synom, ospravedlnili sa, ale nemyslím si, že to bolo nejaké úprimné. Myslím si, že to bolo len také," hovorila mama zbitého chlapca Ivana Viškyová. S výškou trestu však spokojná nie je. Bola by radšej, keby útočníci skončili za mrežami.

Na surovej bitke spolužiaka sa však zúčastnil aj tretí chlapec - Alex. Ten však v tom čase mal iba trinásť rokov a nebol trestne zodpovedný. Teraz je však už vo vyšetrovacej väzbe za to, že v Ipeľskom Sokolci napadol a okradol bezvládneho dôchodcu.

Keďže obaja odsúdení chlapci a ich obhajca sa vzdali práva odvolať sa, rozsudok je právoplatný. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce