Správy z vášho kraja:
23. 02. 2018 13:00 , článok bol aktualizovaný 23. 02. 2018 16:07 | PARTIZÁNSKE/tvnoviny.sk

Meningitída zabila ďalšie dieťa. Ako spoznáte príznaky choroby a kde sa môžete nakaziť?

Na zákerné ochorenie zomrel v nemocnici v Partizánskom iba trojročný chlapec.

Meningitída má rýchly priebeh.
Meningitída má rýchly priebeh. Foto: TVNOVINY.sk

Vyzeralo to na chrípku, no jeho stav sa rýchlo zhoršil. Do nemocnice v Partizánskom priviezli tri a polročného chlapca. Vysoké horúčky a kŕče však neveštili nič dobré. Malý pacient nakoniec v nemocnici zápas o život prehral.

Chlapca v zlom stave priviezla do nemocnice záchranka. Keďže mal vysoké teploty jeho mozog sa bránil - dostal silné kŕče. Lekári sa mu snažili pomôcť. 

„Najprv sme sa snažili zbaviť dieťa kŕčov, fyzikálne chladiť, podali sme liečbu, potom prišiel stav až hlbokého spánku,“ vysvetlil námestník nemocnice Partizánske Gabriel Krbúšik.
Stav dieťaťa sa ale nezlepšoval. Lekári preto začali mať podozrenie na bakteriálnu meningitídu. 

„Objavili sa také príznaky, ktoré už boli nespochybniteľné, to sú také tie škvrny na koži, znova išla hore teplota,“ uviedol ďalej Krbúšik.

Lekári boli bezmocní. Baktéria nakoniec zobrala život iba tri a pol ročnému chlapcovi. „Priebeh tejto zákernej diagnózy bol v tomto prípade veľmi rýchly ani napriek maximálnej snahy zdravotníckeho týmu sa nepodarilo vývoj ochorenia zvrátiť a po hodinovej resuscitácii okolo pol siedmej večer pacient umrel,“ opísal hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Bakteriálna meningitída je mimoriadne zákerná. Podobá sa chrípke, no stav pacienta sa rýchlo zhoršuje. Na začiatku sú príznaky ako slabosť, ospanlivosť či bolesti v kĺboch.

Z minulosti sú známe prípady, keď na epidémiu zomreli v priebehu niekoľkých dní stovky detí. Aj preto prijali opatrenia. „Nemocnica rodine pacienta aj personálu, ktorý bol s pacientom v blízkom kontakte nariadila preventívne užívanie antibiotík. Priestor, kde sa pacient nachádzal bol následne dekontaminovaný,“ povedal Tomáš Kráľ.

Odhaliť včas túto zákernú chorobu je pre rodičov zložité. A tak sme sa pýtali skúseného lekára, či sa dá nakazeniu zabrániť a aké sú šance na vyliečenie. Odpoveď vás nepoteší.

„Literatúra udáva také, že toto ochorenie môže preniesť aj matka bozkom na svoje dieťa , už z tohto vidíme tú nevyspytateľnosť, tú záludnosť tohto ochorenia, bohužiaľ, tá úmrtnosť aj v dnešnej dobe je vysoká,“ dodal Gabriel Krbúšik. Ako a od koho sa nakazil nebohý chlapec sa, zatiaľ, nevie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce