23. 02. 2018 19:16 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pripravil ľudí o miliardy, teraz vyšiel z väzenia: Františka Mojžiša kedysi považovali za vizionára

Otec piatich detí tvrdí, že dnes nemá žiadny majetok.

František Mojžiš
František Mojžiš Foto: TV Markíza

Kto je vlastne František Mojžiš? Ešte predtým, ako pripravil ľudí o miliardy korún, si zarábal na živobytie celkom legálne. Bol jedným z mála podnikateľov, ktorý sa verejne postavil voči praktikám mafie.

Niektorí ho považujú dokonca za vizionára. Napríklad chcel rozbehnúť predaj cez internet v čase, keď sme o ňom ani nechyrovali.

 

Otec piatich detí tvrdí, že dnes nemá žiadny majetok. Cestu k miliardám, ktoré vymámil od dôverčivých ľudí, začal ako ctihodný podnikateľ.

„František Mojžiš bol človek, ktorý začínal za bývalého režimu rozvozom ovocia a zeleniny v starej 1203 sa vyšvihol doslova na veľmi úspešného podnikateľa," povedal redaktor Tlačovej agentúry SR Ivan Kríž. 

„Vychádzal z reálneho podnikania z družstevníctva, ktorému sa venoval hneď po Nežnej revolúcii. Vymyslel katalóg tovaru, v ktorom ponúkal značkové výrobky," dodal redaktor Aktuality.sk Ján Petrovič. 

Nebol to len imidž ctihodného podnikateľa. Koncom 90.rokov začal cez masívnu reklamu lákať ľudí na vklady do jeho nebankovky.

„A to bola aj jeho hlavná chyba. Nemôže si predsa nikto dovoliť vtiahnuť tisícky ľudí do projektov, ktoré nie sú isté. A polícia presne definovala okamih, kedy vedel, že celá firma pláva v červených číslach," povedal Petrovič.

Drukos bola spočiatku prosperujúca firma. A rôzne skupiny pocítili možnosť zarobiť. Mojžiš bol takpovediac na rane. Jeho firma sídlila v Banskej Bystrici, v revíre silného gangu okolo Mikuláša Černáka.

„Ktorý údajne, aj s prepojením na vtedajšiu SIS - konkrétne zosnulého námestníka Jaroslava Svěchotu - chceli profitovať na Drukose," doplnil Kríž.

A tam to vyvrcholilo. Mojžiša zastrašovali a žiadali od neho výpalné. Zvolal tlačovú konferenciu a všetko zverejnil. Potom ale prišiel ďalší šok. Peniaze veriteľov podpisom zveril iným. „Majiteľ jednej z dobre známych spoločností Drukos František Mojžiš prekvapujúco celý majetok firmy prepísal na cirkev," ohlásila v roku 1997 v Televíznych novinách Andrea Vadkerti.

„Je to inštitúcia, ktorej verím, že to dokáže ochrániť pred darebákmi. Podnikatelia sú vydieraní a musia platiť alebo sú nachádzaní s nohami zaviazanými niekde po niekoľkých týždňoch no a toto sa odohralo aj mne," povedal v minulosti bývalý majiteľ spoločnosti Drukos František Mojžiš.

Dlhoročný novinár si spomína, že Mojžiš sa istý čas preto ukrýval aj so svojou rodinou v Rakúsku a chránili ho bývalí príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov. „Dokonca jeden z bývalých príslušníkov mi potvrdil, že Mojžiš sa tak obával o svoj život, že nosieval viacero zbraní pri sebe," doplnil Kríž.

Jeho nebojácny ťah prispel k neskoršiemu zániku mafiánskej skupiny okolo Mikuláša Černáka. Faktom však je, že jeho vinou prišli tisíce ľudí o celoživotné úspory. Mnohí si po prevalení kauzy siahli na životy. A všetky peniaze, ktoré do projektu Františka Mojžiša vrazili, zrejme nikdy neuvidia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?