Správy z vášho kraja:
03. 03. 2018 14:35 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2018 18:14 | ŠTIAVNIK/tvnoviny.sk, TASR

Rodina a verejnosť sa rozlúčili so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom

Jeho snúbenciu, ktorú zastrelili spoločne s ním, pochovali v Gregorovciach.

Pohreb Jána Kuciaka.
Pohreb Jána Kuciaka. Foto: TASR

V Štiavniku pri Bytči pochovali Jána Kuciaka. Novinára, ktorého spolu so snúbenicou Martinou zavraždili v jeho dome vo Veľkej Mači. Malá dedina na Považí, ktorej obyvatelia sa prišli s Jánom naposledy rozlúčiť, je z tohto strašného činu otrasená.

"Útok na novinára pokladám aj za útok na slobodu našej krajiny, našej pozemskej vlasti. Prácu novinárov si treba vážiť, aj popri všetkých názorových rozdieloch. Sú práci telom i dušou oddaní a ochotní prinášať za ňu veľké obete. Je tragické, keď sa žurnalistom dostane ocenenia až vtedy, keď sa stane nešťastie," povedal počas svätej omše Zvolenský. 

 

Zdôraznil, že vražda človeka je ťažký hriech. "Je to pošliapanie božieho príkazu, ktoré nezostane bez odozvy. Nech počujú. Nech sa dozvedia tí, ktorých ruky preliali krv Martiny a Jána, že tá krv zo zeme volá do neba. Kto ten hriech spáchal a kto s ním má niečo spoločné, nech okamžite začne konať pokánie. Nemá zmysel utekať a nemá zmysel sa skrývať. Pred božou spravodlivosťou v konečnom dôsledku neujdete," uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Posledná rozlúčka s mladým novinárom zaplnila kostol do posledného miesta, množstvo ľudí postávalo vonku. Z kostola sa smútočný sprievod presunul do domu smútku.

Najbližší príbuzní, kamaráti, kolegovia, známi i neznámi. Každého Jánova smrť zasiahla. Keď sme sa pýtali, aký bol, oči sa plnili slzami a slová sa hľadali len veľmi ťažko.

Prečítajte si homíliu, ktorú mal na Jánovom pohrebe arcibiskup Zvolenský

„Ján bol talentovaný a nebojácny mladý novinár. Robil si len svoju prácu a jeho silné slová bojovali proti korupcii v jeho krajine. Môžete si byt istí, že aj Axel Springer aj Ringier budú podporovať náš skvelý tím tu, aby mohol dokončiť to, čo Ján začal," vyhlásil prezident spravodajských médií vydavateľstva Axel Springer Jan Bayer.

„Nesmie to skončiť dnešným pohrebom. Práve naopak, teraz by sa mali spojiť všetci tí najschopnejší a čo najskôr odhaliť nie len vrahov tohto strašného činu, ale aj celé pozadie tohto prípadu," povedal riaditeľ spravodajstva a publicistiky Televízie Markíza Henrich Krejča.

"Spamätávame sa z toho. Snažíme sa nejako znovu nakopnúť, aby sme pokračovali v robote. Podpora kolegov a verejnosti z celého sveta nám veľmi pomáha. Je to pre nás naozaj veľká vzpruha. Ďakujeme všetkým novinárom, ktorí u nás boli a ktorí chcú o prípade informovať, lebo je pre nás dôležité, aby sa vec vyšetrila a aby bol vinník dopadnutý," dodal šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

V piatok pochovali jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú v obci Gregorovce.

Obaja mladí ľudia zomreli v obci Veľká Mača, kde žili v spoločnom dome. Podľa polície boli strelné poranenia hrudníka, resp. hlavy, príčinou smrti. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mohol súvisieť s prácou novinára.

Redakcia zverejnila jeho posledný článok, ktorý nedopísal. Týkal sa talianskej mafie a jej údajného prepojenia na vládne špičky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce