Správy z vášho kraja:
04. 03. 2018 14:00 , článok bol aktualizovaný 04. 03. 2018 15:48 | BRATISLAVA/TASR

Kaliňák vs. Ďuriš Nicholsonová: Urážate ľudí, ktorí pre krajinu niečo urobili, vyhlásil minister

Ďuriš Nicholsonová označila Kaliňákove vyjadrenia za typické klamstvá človeka, ktorý je zodpovedný za súčasný stav

Lucia Ďurš Nicholsonová a Robert Kaliňák.
Lucia Ďurš Nicholsonová a Robert Kaliňák. Foto: TASR

Jediná dôležitá otázka týchto dní je postaviť pred spravodlivosť vrahov, prípadne objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. "Nie moja stolička, ale toto je podstatné," vyhlásil minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD), pričom opakoval svoje slová zo sobotňajšej (3.3.) rozhlasovej diskusii aj v televíznej debate RTVS O 5 minút 12.

Výzvy, ktoré súvisia s jeho zotrvaním vo funkcii, budú podľa jeho slov zodpovedané. Uviedol, že na jednoznačnú výzvu strany Most-Híd strana Smer-SD jednoznačne odpovie, minimálne do konania ohlásenej Republikovej rady Mosta-Híd (12.3.) „Teraz je však najdôležitejšie vyšetriť vraždu dvoch mladých ľudí, cítim za to zodpovednosť," zdôraznil.

Oponentka v diskusii, podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová si, naopak, myslí, že práve Kaliňák je prekážkou dôsledného, nezávislého vyšetrenia celého prípadu. Rovnako tak prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar. Podľa Ďuriš Nicholsonovej mal Gašpar zamedziť informovaniu z miesta činu, tak ako sa to deje štandardným spôsobom. "Je to overená informácia od jedného z viceprezidentov PZ," povedala opozičná poslankyňa. 

Kaliňák tieto obvinenia dôrazne poprel, podobne po relácii reagoval aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Minister rovnako poprel podozrenia Ďuriš Nicholsonovej, ktoré sa týkali prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera na mieste činu, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. "Bol tam zametať stopy?" pýtala sa ministra. Ten označil jej slová za absurdné. "Urážate ľudí, ktorí na rozdiel od vás niečo pre krajinu urobili," odpovedal jej minister, pričom poukázal na to, že práve Krajmer sa venoval vyšetrovaniu podvodov talianskych podnikateľov na východe a podal aj návrh na ich obžalobu.

Kaliňák, naopak, naznačil, že za slovami Ďuriš Nicholsonovej i správaním sa SaS môže byť snaha zbaviť sa podozrenia z pomoci podozrivým talianskym podnikateľom na východnom Slovensku. Vadalovcom mali podľa Kaliňáka počas obdobia SaS vo vláde vyplatiť na eurofondoch a vratkách DPH okolo desať miliónov eur. "Nechcete pozametať stopy a odpútať pozornosť od vlastných chýb?" pýtal sa Kaliňák.

Ďuriš Nicholsonová označila Kaliňákove vyjadrenia za typické klamstvá človeka, ktorý je zodpovedný za súčasný stav. „Vy ste dopustili, že situácia dospela k vražde novinára i to, že mafia sa dostala do bezprostrednej blízkosti premiéra tejto krajiny," zdôraznila. Kaliňák pripustil, že je potrebné preveriť všetky informácie, ktoré sa objavili v materiáloch zavraždeného novinára o kontaktoch členov Smeru-SD s podozrivými podnikateľmi spájanými s talianskou mafiou.

Policajný prezident tvrdí, že poslankyňa klame

Gašpar považuje nehorázne klamstvá Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS), ktoré odzneli v nedeľnej relácii na RTVS, za politický hyenizmus a dôrazne sa voči nim ohradzuje. TASR o tom v stanovisku informovalo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia PZ.

"Žiadny príkaz neinformovať viceprezidentov PZ v prípade dvojnásobnej vraždy (novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej) nevydal a tvrdenia pani poslankyne sú absolútne nepravdivé a majú za cieľ opäť len zavádzať verejnosť," uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého sú v rade mnohých klamstiev z posledných dní o činnosti polície na tomto prípade, ktorých cieľom je vyvolať nedôveru v činnosť polície, pošpiniť osobu prezidenta PZ, ako aj zatiahnuť osobu prezidenta PZ do politického súboja.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce