Správy z vášho kraja:
10. 03. 2018 11:40 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Súdni lekári odkazujú Tiborovi Gašparovi: Polícia zlyhala pri obhliadke zavraždeného novinára

Tvrdenie Gašpara považujú lekári za účelové ospravedlňovanie profesionálneho zlyhania polície.

Policajný prezident Tibor Gašpar.
Policajný prezident Tibor Gašpar. Foto: TASR

Už pred pár dňami sme vás informovali o tom, že obhliadku tiel Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nevykonal na mieste činu súdny lekár alebo znalec, ale patológ, ktorý prednáša histológiu.

„Je to presne tak, ako keby k chirurgickému prípadu bol privolaný zubný lekár, to je presne to isté. To sú skrátka veci, ktoré sa nesmú diať. Ten súdny lekár vykoná úkony, ktoré sú nenahraditeľné, začína sa prezerať miesto činu zo širšieho uhla, všímame si okolie, vnútorná teplota interiéru, v akej vzdialenosti sú telá od radiátora - ktoré môžu modifikovať určenie doby smrti, aké bolo ošatenie osôb," argumentoval vtedy súdny lekár a znalec Norbert Moravanský.

Policajný prezident Tibor Gašpar však s týmto názorom nesúhlasil.

Dnes prišla reakcia od MUDr. Borisa Ťažkého, predsedu Slovenskej súdnolekárskej spoločnost

"Na tlačovej konferencii Tibora Gašpara odznelo, že na prehliadku tiel obetí trestného činu vraždy postačuje lekár, ktorý absolvoval niekoľkohodinové školenie organizované Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Generál Gašpar takisto povedal, že niekedy je na prospech veci, ak súdny lekár v procesnom postavení súdneho znalca „nie je dotknutý miestom činu".S uvedenými tvrdeniami prezidenta policajného zboru kategoricky nesúhlasíme. Považujeme ich za účelové ospravedlňovanie profesionálneho zlyhania polície a dehonestáciu súdneho lekárstva ako medicínskeho odboru. Prítomnosť súdneho lekára na mieste trestného činu vraždy považujeme za nanajvýš potrebnú a opodstatnenú elementárnou logikou samotného vyšetrovania," uviedol Ťažký.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?