Správy z vášho kraja:
12. 03. 2018 10:25 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2018 23:52 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Kaliňák odstúpil, Most žiada predčasné voľby, Fico ich odmieta

Prečítajte si celodenný sled udalostí.

Béla Bugár
Béla Bugár Foto: TASR

Deň "D" pre vládnu koalíciu.  Dopoludnia rezignoval minister vnútra Robert Kaliňák, večer oznámil Béla Bugár, že Most-Híd bude žiadať predčasné parlamentné voľby, inak vystúpi z koalície.

Sled pondelkových udalostí

23.47 - Prezident Andrej Kiska sa k súčasnej politickej situácii vyjadrí v utorok.

23.45 - Pozrite si reakcie niektorých členov Most-Híd po rokovaní republikovej rady:

 

23.36 - Strana SaS je pripravená rokovať o predčasných voľbách. "Predčasné voľby sa týkajú celého Slovenska, celej NR SR a tým, že je potrebných 90 hlasov, týkajú sa prirodzene aj opozície. Strana SaS je za čo najskorší možný termín konania predčasných volieb," vyhlásila strana Sloboda a Solidarita.

23.33 - "Blížiaci sa pád vlády považujeme za zadosťučinenie pre všetkých slušných ľudí na Slovensku, ktorým v tejto zlomovej chvíli dávame verejný prísľub, že urobíme všetko preto, aby v predčasných voľbách opätovne neprepadli stovkytisíc hlasov demokratických voličov, tak, ako sa to stalo vo voľbách v roku 2016," uviedol v stanovisku predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

23.29 - SNS sa predčasným voľbám podľa Antona Hrnka nebráni, no nie je z nich nadšená. Dôležité podľa neho je, aby vláda dovládla až do volieb, aj keby boli predčasné, píše dennikn.sk.

23.27 - „Aj neistá cesta je dnes pre Slovensko lepšia ako tá doterajšia. Spolu bude slušnou a odbornou možnosťou pre všetkých občanov Slovenska,“ cituje stanovisko strany Spolu, ktorá víta predčasné voľby, portál dennikn.sk

23.25 - Predčasné voľby označil ako najférovejšie riešenie súčasnej situácie aj Boris Kollár zo Sme rodina. Povedal to v telefonickom rozhovore pre televíziu TA3.

23.22 - Predseda KDH Alojz Hlina víta možnosť predčasných volieb, ktoré sú podľa jeho slov „jediným poctivým riešením“ situácie. Vyhlásil to v TA3. Zároveň priznal, že v strane sa na túto možnosť už pripravovali.

23.09 - Vedenie Smeru-SD bude otázku prípadných predčasných parlamentných volieb, po ktorých volá jeho koaličný partner Most-Híd, riešiť v utorok (13.3.) ráno. O postoji najsilnejšej vládnej strany bude podľa informácií TASR následne informovať jej predseda a Robert Fico.

22:51 - Predseda strany SaS Richard Sulík pre TA3 povedal, že vníma rozhodnutie Mosta-Híd o predčasných voľbách za oprávnené.

22:47 - Veronika Remišová z OĽANO v televízii TA3 vyzvala strany SNS a Smer-SD, aby mali úctu k občanom a podporili ústavný zákon o predčasných voľbách. Podľa nej sú predčasné voľby najpoctivejším riešením pre občanom Slovenska.

22.40 - Ak príde k dohode o predčasných voľbách, ministri za Most-Híd zotrvajú vo funkciách.

22.38 - Robert Fico podľa Bélu Bugára možnosť predčasných volieb odmietol. Most-Híd chce rokovať ďalej aj so SNS. Bugár nepovedal, či jeho poslanci podporia návrh na vyslovenie nedôvery vláde, s ktorým chce prísť opozícia. "Ešte tam nie sme," poznamenal.

22.37 - Členovia strany Most-Híd zaviazali vedenie, aby rokovalo o predčasných voľbách.
V prípade neúspešných rokovaní vystúpia z koalície.

22.30 - Sledujte tlačovú besedu strany Most-Híd po republikovej rade strany, ktorá rozhodovovala o ďalšom osude koalície:

 

22.22 - Rokovanie Mostu-Híd skončilo, podľa neoficiálnych informácií členovia strany zaviazali vedenie, aby rokovalo o predčasných voľbách

21.05 - Republiková rada Most-Híd opäť rokuje. Pokračovať sa rozhodla po tom, čo sa Béla Bugár vrátil z úradu vlády, kde o prvotnom hlasovaní strany informoval koaličných partnerov.

20.03 - Pozrite si reakciu Bélu Bugára po rokovaní republikovej rady:

 

19.48 - Rokovanie Republikovej rady Most-Híd sa skončilo. Pred novinárov sa postavil predseda Béla Bugár, ktorý oznámil, že o výsledkoch hlasovania zatiaľ nebude informovať. Najskôr ich osobne povie koaličným partnerom na úrade vlády až potom bude nasledovať  tlačová beseda strany Most-Híd.

19.45 - Robert Kaliňák končí vo funkcii ministra vnútra, Most-Híd rozhoduje o zotrvaní v koalícii. Takto sa téme venovali reportéri TV Markíza.

 

19.00 - Po takmer piatich hodinách sa debata skončila. Členovia strany majú teraz krátku prestávku. Potom ich čaká hlasovanie, ktoré by malo definitívne povedať, ako sa bude ďalej vyvíjať osud vlády.

18.25 - Most-Híd rieši budúcnosť vládnej koalície už viac ako štyri hodiny a vyzerá, že rokovania budú ešte chvíľu trvať. Skrátiť čas si budete môcť už o pol hodinu, kedy vám na Markíze prinesieme to najdôležitejšie z dnešného dňa v Televíznych novinách o 19:00.

17.32 - Republiková rada strany Most-Híd stále rokuje. Podľa našich informácií už vystúpilo viac ako 30 členov.

16.42 - Po Bratislave ohlásili protestné zhromaždenie aj v Košiciach. Konať sa bude v piatok 16. marca o 17:00 na Dolnej bráne.

15.58 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko podal dnes trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vysokopostavených policajných funkcionárov. Informáciu potvrdila Generálna prokuratúra. "Podávam trestné oznámenie na ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta Policajného zboru, riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry, riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže," povedal vo štvrtok 8. marca na brífingu Špirko. Na základe rozhodnutia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bude v trestnej veci činný priamo prokurátor Generálnej prokuratúry..

15.42 - ĽSNS víta odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a jediným riešením súčasnej politickej a spoločenskej situácie sú predčasné parlamentné voľby. Konštatoval to v pondelok na tlačovej besede v sídle strany v Banskej Bystrici Marian Kotleba. Zdôraznil, že ich strana nepodporí žiadnu formu úradníckej vlády vymenovanej prezidentom Andrejom Kiskom.   

15.38 - Opozícia vyzbierala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu premiéra Roberta Fica. "Predseda parlamentu má teraz sedem dní na to, aby zvolal mimoriadnu schôdzu," povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

15.17 - "Ak na miesto Kaliňáka dostaví táto moc iný element svojej stavebnice, to na podstate veci nič nezmení," tvrdí predseda SMK József Menyhárt a pridáva sa k žiadosti o odstúpenie premiéra Roberta Fica a jeho vlády.

15.15 - Konkrétna podoba rekonštrukcie súčasnej vlády i možnosť predčasných parlamentných volieb. O týchto možnostiach vývoja na vnútropolitickej scéne diskutovali predstavitelia vládnej SNS s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Po schôdzke v Prezidentskom paláci v Bratislave to uviedol predseda národniarov Andrej Danko.

„Hovorili sme o riešení vzniknutej situácie v tomto čase a dnes je hlavnou témou rekonštrukcia vlády. To znamená, že vzájomne sme si vymenili postrehy a úvahy, ako by tá rekonštrukcia vlády mala vyzerať,“ dodal Danko. Kisku informoval, že ho čaká rokovanie s koaličnými partnermi. „V tejto republike všetci hovoria o rekonštrukcii vlády a nikto nevie, čo to je,“ povedal Danko ohľadom možných alternatív s tým, že SNS môže v tejto veci hovoriť len v rozsahu vlastných ministerstiev.

15.10 - Demonštrácie pokračujú. Organizátori zvolali ďalší pochod opäť na piatok (16.3.). "Odchod ministra vnútra Kaliňáka nestačí! Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin," napísali vo vyhlásení.

14.42 - Republiková rada Mosta-Híd rokuje o tom či strana zostane v koalícii, alebo z nej odíde. Časť strany je za odchod, časť chce zostať. Niektorí hovoria, že ak strana v koalícii zostane, odídu.

"Budem žiadať, aby sme odišli z koalície," povedal pri príchode na rokovanie do centrály Mosta-Híd poslanec Národnej rady SR František Šebej. Nepovedal, či ak strana zostane v koalícii, odíde, ale rozhodnutý už je.

Priznal, že mu odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka(Smer-SD) nestačí. Odstúpenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je pre Šebeja ešte niečo, čo si vie predstaviť. Strana je podľa neho rozdelená na tých, ktorí si myslia, že sa to ešte zachrániť dá a na tých, čo si myslia opak.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák si nemyslí, že Kaliňákov odchod je postačujúci. Pripúšťa, že ak Most-Híd v koalícii zostane, on odíde.

Členovia z trebišovského okresu si myslia, že by Most-Híd mal v koalícii zostať. V bratislavskej okresnej organizácii sú za masívnu rekonštrukciu vlády. 

Na rokovanie Republikovej rady prišli aj poslanci Národnej rady okolo Andreja Hrnčiara, ktorí nie sú členmi strany. Hrnčiar nepovedal, ako sa zachovajú, ak Most-Híd v koalícii zostane. Podľa neho sú dnes v hre mnohé scenáre vrátane pádu vlády.

Pozrite si vyjadrenie Františka Šebeja (poslanec NR SR), Andreja Hrnčiara (poslanec NR SR), Františka Štajera (okresný predseda Dolný Kubín) a Rastislava Žitného (okresný predseda Bratislava)

 

14.10 - Začala sa Republiková rada Mosta-Híd. Delegáti na nej rozhodnú o ďalšom fungovaní strany v koalícii

29066359_10155264846672109_6278613214561304576_n.jpg
Foto: FB/Most-Híd
 

13.58 - Robert Fico poďakoval ministrovi vnútra za jeho pôsobenie v rezorte a jeho odchod nie je výsledkom zlyhania polície alebo jeho osobne pri vyšetrovaní vraždy dvoch mladých ľudí. „Odchod Roberta Kaliňáka chápem predovšetkým ako jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí," uviedol predseda vlády.

13.43 - SNS teraz bude rokovať s prezidentom Andrejom Kiskom a večer s partnermi na Koaličnej rade.

"Chceme vedieť, ako vníma rekonštrukciu vlády prezident, Béla Bugár (Most-Híd) a Smer-SD. My sme pripravení na rekonštrukciu vlády podľa predstáv premiéra a podľa predstáv Kisku. Ale ak nie, sme pripravení aj na debaty o predčasných voľbách," uistil. Prezident by pritom podľa jeho slov mal myslieť aj na krok B, ktorý nastane po páde vlády. Danko sa domnieva, že úradnícka vláda by upokojila emócie, ale nevidí pre ňu podporu.

 

13.10 - Odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v kontexte vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nestačí. Zhodli sa na tom mimoparlamentné KDH, Progresívne Slovensko (PS) a SPOLU - občianska demokracia.

13.06 - Andrej Danko sa nebráni rekonštrukcie vlády, ani vrátane postov SNS. V prípade neúspechu pri rokovaniach v koalícii nevylúčil predčasné voľby. Viac nájdete TU.

13.00 - Pozrite si tlačovú besedu SNS k aktuálnej politickej situácii

12.46 - Hovorca prezidenta Andreja Kisku Roman Krpelán zavesil na sociálnu sieť túto fotografiu s popisom "bez komentára".

11.56 - Odstúpenie ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je vyslovene vynúteným krokom, posledným pokusom o záchranu vlády. Myslí si to politológ Rastislav Tóth, ktorý pripomína, že Kaliňákova rezignácia mala prísť oveľa skôr. "Teraz to skôr pripomína situáciu, keď balón klesá a vy už naozaj potrebujete niečo vyhodiť, aby ste nepadli," opisuje Tóth.

11.28 - Hnutiu OĽaNO nestačí odchod Roberta Kaliňáka z pozície ministra vnútra. "Celých 10 rokov Robert Kaliňák zneužíval svoje postavenie na vlastné obohacovanie a nie na službu ľuďom. Robert Kaliňák vytvoril prostredie, kde bolo normálne tunelovať verejné zdroje, o ktorých písali investigatívni novinári. Vytvoril a udržiaval prostredie, ktoré umožnilo, aby bol Ján Kuciak so svojou snúbenicou brutálne popravení. Desať rokov kryl podvody "našich ľudí", uviedlo hnutie vo svojom stanovisku.

11.25 - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) mal podľa liberálov skončiť vo svojej funkcii už pred rokmi. "Premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer-SD, ktorá sa potápa a rozpadá," reagovala na jeho odchod SaS.

11.15 - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) mal podľa liberálov skončiť už pred rokmi. "Premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer-SD, ktorá sa potápa a rozpadá," reagovala na jeho odchod SaS. Kaliňákovu rezignáciu považujú liberáli z hľadiska očisty verejného života od korupcie a mafie za absolútne nedostatočnú..

11.08 - Robert Kaliňák takto prišiel na tlačovú besedu, kde oznámil svoju demisiu:

Robert Kaliňák odstupuje z postu ministra vnútra.
Robert Kaliňák odstupuje z postu ministra vnútra. Foto: TASR/Michal Svítok
 

11.07 - Béla Bugár po stretnutí s prezidentom:

 

10.55 -  Most-Híd informoval prezidenta SR Andreja Kisku, ako prebehli rokovania okresných štruktúr o situácii v koalícii a spoločnosti. Informoval o tom predseda strany Béla Bugár, ktorý nepovedal, či strane stačí odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), čo Most-Híd žiadal. Kaliňák demisiu oznámil v pondelok. Bugár nevylúčil, že zo strany môže pár ľudí odísť, či už v koalícii Most-Híd zostane alebo odíde. Viac nájdetu TU.

10.51 -  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) teraz nie je témou z hľadiska vzťahov v koalícii, otázkou však je, prečo hovorí o požiadavke rekonštrukcie vlády až na úroveň premiéra. Pred rokovaním predsedníctva SNS to novinárom povedal líder strany Andrej Danko.

"Ak niekto hovorí o výmene premiéra, nie je to rekonštrukcia, ale pád vlády a nové voľby," upozornil. Práve aktuálne predsedníctvo SNS má riešiť aj otázku, či národniari budú žiadať Žitňanskej odchod. Informáciu o požiadavke ministerky Žitňanskej zverejnil portál pluska.sk.

10.45 - Béla Bugár po stretnutí s prezidentom neprezradil nič. Stanovisko na aktuálnu situáciu vydá až po Republikovej rade strany Most-Híd, ktorá sa začne o 14.00.  "Pokiaľ nepadne rozhodnutie republikovej rady, o žiadnych čiastkových informáciách nebudeme hovoriť," povedal novinárom pri odchode z paláca Bugár.

10.41 - "Toto rozhodnutie som urobil preto, že vidím, počujem a cítim. To aká bude reakcia ďaľších koaličných partnerov vám zatiaľ neviem povedať. Ukončím agendu a potom dorúčím svoju demisiu prezidentovi."

10.36 - "Pána prokurátora Špirka považujem za fušera, je to možný kandidát OĽANO do budúcich prezidentských volieb," povedal Kaliňák.

10.34 - Robert Kaliňák: "Tibor Gašpar nikdy nezlyhal."

10.30 - Robert Kaliňák oznámil, že ide o jeho osobné rozhodnutie a zatiaľ odmieta špekulovať o tom, že sa vráti do NR SR ako poslanec.

10.25 - Minister vnútra ohlásil, že rezignuje na svoju funkciu.

10.23 - Sledujte tlačovú konferenciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce