14. 03. 2018 10:20 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2018 21:32 | BRATISLAVA/mm, TASR, zg

Novým premiérom by mohol byť Pellegrini

Koaliční lídri donesú prezidentovi podpisy minimálne 76 poslancov podporujúcich návrh riešenia koalície.

Peter Pellegrini a Robert Fico.
Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: TASR

Po kolotoči rokovaní vládna kríza pokračovala aj v stredu. Zišla sa vláda, ktorá mala naplánovaný len stručný program. V rámci strán prebiehali rôzne rokovania. S koaličnými lídrami sa stretol aj prezident Andrej Kiska, ktorému predostreli tri podmienky. Premiér Robert Fico prišiel o 19.00 h s vyhlásením, že je pripravený podať demisiu. Chce tak upokojiť situáciu. Béla Bugár a Andrej Danko tento krok rešpektujú. Ako možný nový premiér sa v kuloároch skloňuje najmä Peter Pellegrini.

Prehľad stredajších udalostí

22.00 - Prezident Andrej Kiska na štvrtok zrušil plánovaný program v Banskej Bystrici, kde mal okrem iného diskutovať so študentmi Univerzity Mateja Bela. Kedy je naplánované stretnutie s premiérom Robertom Fico pre tvnoviny.sk jeho kancelária nevedela povedať.

21.54 - Rozhodnutie Roberta Fica podať demisiu, dáva koaličným partnerom možnosť nadýchnuť sa, myslí si podpredseda SNS Anton Hrnko. "Získavame tým novú silu na plnenie vládneho programu, ktorý si táto koalícia stanovila v roku 2016," povedal Hrnko. Ten predpokladá, že do riadnych volieb by už nemuseli v koalícii vznikať "sporné problémy".

21. 31 - Pokiaľ premiér Robert Fico odstúpi z funkcie ako avizoval, v pondelok (19.3.) mimoriadna schôdza Národnej rady SR nebude. Nebude totiž koho odvolávať, pripomenuli predstavitelia opozície, ktorí schôdzu iniciovali. Na mimoriadnom rokovaní sa chceli pokúsiť vysloviť nedôveru šéfovi kabinetu, čím by padla celá vláda. Premiérovou demisiou sa tak stane aj bez schôdze.

21. 26 - Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar povedal, že poslanecký klub Most-Híd podpismi potvrdil, že bude podporovať novú vládu, ak Robert Fico podá demisiu.

 

21.21 - Demisia predsedu vlády SR už nestačí, naozajstným riešením súčasnej politickej situácie a reálnym krokom k obnoveniu dôvery verejnosti vo vlastný štát sú predčasné voľby. V reakcii na ponuku Roberta Fica odstúpiť z postu premiéra, ak bude pokračovať súčasná vládna koalícia, sa na tom zhodli mimoparlamentné strany.

KDH naďalej zastáva názor, že by sa mali konať predčasné parlamentné voľby. „To je poctivé riešenie pre Slovensko, nie údajná rekonštrukcia vlády,“ zdôraznili vo svojom vyhlásení kresťanskí demokrati.

V rovnakom duchu hovorí aj Progresívne Slovensko (PS). „Rekonštrukcia vlády uvrhne Slovensko do ešte hlbšej krízy, s nebezpečnými dôsledkami pre dôveru ľudí v demokratický štát,“ tlmočil názor strany riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič. Odvoláva sa i na aktuálny prieskum, v ktorom až 43 percent opýtaných preferuje koniec súčasnej vládnej koalície.

SPOLU – občianska demokracia sa vo svojej kritike zameriava na Most–Híd, pristúpenie bugárovcov na rekonštrukciu vlády považuje za škodlivé pre Slovensko. "Personálne zmeny v súčasnej vláde nie sú dostatočné. Krajina potrebuje hlboké systémové zmeny, no vláda na čele so Smerom tieto zmeny nemôže uskutočniť,“ uviedla hovorkyňa SPOLU Silvia Hudáčková.

21.18 - Ak v novej vláde nebude Robert Fico (Smer-SD) rozhodujúcim hráčom, poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha nevidí dôvod ju podporovať. Povedal to pre TASR s tým, že aj po odchode Fica musí mať kabinet ľavicový potenciál.

Na avizovanú demisiu Fica sa preto Blaha díva rozpčito. "Ja plne stojím za Robertom Ficom, je to pre mňa garancia ľavicovej vlády. Ak bude on rozhodujúci hráč, tak OK, ak to tak nebude, nevidím dôvod podporovať takúto vládu. Musím mať pocit, že on riadi kabinet," vysvetlil svoj postoj Blaha.

Ak by sa vláda politicky presúvala do centristicko-liberálnych polôh, Blaha s tým bude mať problém. "Ak mi ale dá Robert Fico garancie, že ostane ľavicová, budem ju podporovať. Musím sa s ním stretnúť," dodal.

21.11 - Ak premiér Robert Fico (Smer-SD) podá demisiu, musí to isté urobiť vláda ako celok. Prezident Andrej Kiska by túto vládu následne poveril vykonávaním funkcií ďalej, pokiaľ sa nevymenuje nový kabinet. Pre TASR to uviedol ústavný právnik Marek Domin s tým, že ak bude existovať dohoda na novom zložení vlády, tak by to mohlo prebehnúť v jednom akte.

21.07 - Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) vyhlásil, že Robert Fico svojím rozhodnutím ukázal, že na prvom mieste myslí na stabilitu Slovenska a že mu na krajine záleží oveľa viac ako na funkcii. "Je to historicky prvý premiér, ktorý dokázal urobiť takéto vážne rozhodnutie. Bolo by nezodpovedné odovzdať krajinu do rúk amatérskej opozície,"

20.59 - František Šebej z Mosta-Híd nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. Tvrdí, že sa k nej vyjadrí neskôr. "Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie," napísal v SMS odpovedi TASR v stredu večer.

Šebej sa v stredu okolo obeda vyjadril, že stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je jednoznačné, "a to, že buď padne dohoda na predčasných voľbách, alebo bugárovci odchádzajú z koalície". "Toto je problém na Slovensku, že vzdelávanie je nedostačujúce, teda nevedia čítať s porozumením," povedal Šebej. Na otázku, čo by Most-Híd urobil, ak by došlo k výmene premiéra, Šebej odvetil, že by to záviselo na tom, kto bude nový predseda vlády. "Ale naše uznesenie republikovej rady s tým nepočíta. To počíta s tým, že buď budú predčasné voľby alebo odchádzame z vlády," dodal.

20. 57 - Zo strany premiéra ide o šikovný machiavelistický ťah, pretože podľa sociológa Michala Vašečku prenáša zodpovednosť za prípadnú ďalšiu krízu na prezidenta Andreja Kisku.

"Fico spĺňa podmienky, ktoré kládol prezident na základnú reštrukturalizáciu vlády a prípadný odchod tých, voči ktorým sú závažné obvinenia. Aj minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér sú tak preč a za prípadnú nestabilitu zodpovedá prezident, ktorý by prípadne neakceptoval takýto návrh," povedal Vašečka.

20.45 - Lucia Žitňanská nebude pokračovať v budúcej vláde. Jej stanovisko tlmočil hovorca Peter Bubla.

 

20.44 - Prvý podpredseda národniarov Jaroslav Paška pre TV Markíza potvrdil, že poslanci podpísali záväzok podporovať koalíciu. Dodal, že SNS neplánuje výmenu ministrov.

20. 29 - Hnutie OĽaNO vyzýva prezidenta Andreja Kisku, aby neprijal podmienky premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorými šéf vládneho kabinetu podmieňuje svoju demisiu. Výmena figúrok totiž na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie nestačí, najpoctivejším riešením sú predčasné voľby. Vyhlásila to predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová v reakcii na premiérovo rozhodnutie ohľadom demisie.

20.15 - Vláda podľa opozičnej poslankyne Natálie Bláhovej (SaS) nepočúva hlas ľudí, ktorí žiadajú pád vlády a predčasné parlamentné voľby. Tvrdí, že občanom iba výmena figúrok nestačí.

"Táto vládna kríza nie je o výmene figúrok. Stali sme sa svedkami, že Robert Fico navrhuje výmenu figúrok. Vláda ale nie je o ňom, ale o štruktúrach prerastených do každého kúta štátu. Nemôže to stačiť nám ani občanom a rozhodne im to nestačí," vyhlásila

20.13 - Rozhodnutie premiéra odstúpiť z funkcie prišlo ako gesto neskoro. Tvrdí to politológ Juraj Marušiak. Ficovo odhodlanie však chápe ako signál, že súčasné strany vládnej koalície sa do predčasných volieb nehrnú. "Lebo ich štartovacia čiara by nebola zrejme najlepšia," uviedol Marušiak. Snahu zabrániť predčasným voľbám preto chápe ako opodstatnenú. Upokojiť situáciu v spoločnosti to môže podľa neho iba sčasti.

20.10 - Politológ Miroslav Kusý si myslí, že premier Robert Fico večerným vyhlásením zaútočil chrapúnskym spôsobom na opozíciu a demokratické sily. Vypočujte si, čo ešte povedal v Televíznych novinách.

 

20.03 - Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s predsedami koaličných strán, ktorí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Informovali ho tiež, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície.

19.55 - Demisia predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) už verejnosti možno stačiť nebude. Myslí si predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, podľa ktorého by bolo lepšie, keby sa konali predčasné voľby.

"Keď chceme obnoviť dôveru v štát, mali by rozhodnúť ľudia a nie politici či oligarchovia v zákulisí. Za nás by bolo najčistejšie, keby to odovzdali do rúk ľuďom," povedal Kollár a dodal, že považuje za drzé, aby premiér určoval hlave štátu podmienky.

19. 49 - Andrej Hrnčiar z klubu Most-Híd podľa SME tvrdí, že na predsedníctve strany všetci jednohlasne odsúhlasili odchod Fica a žiadne odchody zo strany sa diať nebudú.

19.44 - Šéf SaS Richard Sulík na sociálnej sieti zverejnil stanovisko. Nepáči sa mu postoj Most-Híd, ktorého predseda Béla Bugár "sa dušoval, že bud budú predčasné voľby alebo Most odíde z vlády."

19.38 - Peter Kresák z Mosta Hídu víta dohodu, ku ktorej prišlo. „Strane Most sa podarilo dosiahnuť, že z Úradu vlády odstúpil minister Robert Kaliňák aj premiér Robert Fico. Máme výsledky volieb, rešpektujme ich. Boli námietky voči niektorým funkcionárom a vďaka tlaku Mosta-Hídu sa podarilo dosiahnuť, že sa vymenili," hovorí Kresák.

V pondelok sa na republikovej rade Mosta dohodli na tom, že buď budú predčasné voľby, alebo Most odchádza z koalície. „To stanovisko malo ešte jednu časť, aj keď sa o nej veľmi nehovorilo. Republiková rada splnomocnila predsedníctvo, aby v prípade nejakých veľkých zmien alebo niečoho nového, rozhodlo predsedníctvo, aby sa nemusela zvolávať Republiková rada. Nikto nepredpokladal, že sa toto podarí, ale boli tam otvorené dvere. Béla Bugár mal mandát aby o niečom rokoval," hovorí Kresák pre portál sme.sk

19.36 - "Kto zradí raz, zradí aj druhý raz. Nevyčerpané eurofondy sú lákadlo, ktorému Béla Bugár nemôže odolať," cituje Igora Matoviča dennikn.sk

19.32 - Podľa portálu sme.sk by novým premiérom mal byť podpredseda vlády Peter Pellegrini. Dennikn.sk, odvolávajúc sa na zdroje zo strany Smer-SD hovorí aj o ministrovi financií Petrovi Kažimirovi.

19.25 - Ako jedna z prvých zareagovala na vyjadrenie koaličných lídrov opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej, "toto teátro už nemá obdobu".


19.04 - Predseda vlády Robert Fico sa dnes rozprával s prezidentom Andrejom Kiskom a novinárom oznámil, že je ochotný podať demisiu.

Má však tri podmienky - hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Premiér vyhlásil, že je pripravený podať demisiu už vo štvrtok (15. 3.) a predstaviť kandidáta na premiéra.

 

18.49 - Podľa prieskumu agentúry Focus chce odchod premiéra Fica 62,2 percenta ľudí. Zverejnil to Denník N.

18.22 - Zásadné politické stanovisko predsedov koaličných strán Roberta Fica, Andreja Danka a Bélu Bugára sa uskutoční v Žltom salóniku Úradu vlády SR v Bratislave.

17.54 - Predseda SaS Richard Sulík na sociálnej sieti zverejnil názor na možné termíny predčasných volieb. S dátumom 7. júla nesúhlasí, navrhuje sobotu 30. júna. V tomto prípade však treba zmeniť zákon. Ak nepríde k dohode, liberáli podporia septembrový termín.


Zdroj: Facebook/Richard Sulík

16.42 - Koaličná SNS nežiada výmenu premiéra, neuchádza sa o tento post a do týchto vecí nezasahuje. Je to medzi Mostom-Híd a Smerom-SD. Novinárom to povedal prvý podpredseda národniarov Jaroslav Paška, podľa ktorého sa ako termín prípadných predčasných parlamentných volieb spomína 7. júl aj 18. august 2018. Čaká sa však na definitívne rozhodnutie koaličných lídrov.

16.22 - Europoslanci za Smer odmietajú zavádzanie v médiách. "V posledných dňoch sme svedkami neskutočných manipulácií a zavádzania, čoho svedkom je aj parafrázovaná a z kontextu vytrhnutá veta predsedu vlády. Absolútne odmietame, aby z východného Slovenska niekto umelo vyrábal raj mafie. Očakávame, že rovnaký záujem budú poslanci Európskeho parlamentu venovať aj krajinám, z ktorých mafiánske štruktúry prerastajú do iných členských štátov." 

15.41 - Bezpečnosť novinárov na Slovensku a v celej Európskej únii v nadväznosti na vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude v Štrasburgu predmetom diskusie europoslancov.

Sledujte diskusiu NAŽIVO

14:16 - Dohoda o predčasných voľbách by sa mohla podľa podpredsedu parlamentu z klubu Mosta-Híd Andreja Hrnčiara zrodiť už čoskoro. Poslanec Smeru-SD Miroslav Číž potvrdil, že termín 7. júl sa na klube spomínal ako jeden z možných najskorších. Hovorí sa aj o septembri.

 

14.02 - Poslanec Mostu-Hid Andrej Hrnčiar povedal, že bude hlasovať tak ako celý klub a vylúčil, že by časť poslancov, ktorí prišli zo Siete, hlasovala v pondelok pri vyjadrení nedôvery inak ako Most-Híd. ( denníkn )

12.45 - Prezident SR Andrej Kiska stále nemá v rukách demisiu od ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Ten rezignáciu na svoju funkciu oznámil v pondelok.

"Kancelária prezidenta zatiaľ nedostala abdikačný list ministra vnútra a ani nemá informáciu, kedy by mal byť doručený," povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Kaliňák prišiel v stredu na rokovanie vlády, podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) sa s kolegami vo vláde rozlúčil a poďakoval sa im za spoluprácu. Medzi novinárov po rokovaní vlády tentoraz osobne neprišiel.

12.28 - Rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy. Po zasadnutí vlády to vyhlásil podpredseda strany Most-Híd a minister životného prostredia László Sólymos. Podľa toho situáciu vyriešia len predčasné voľby.

12.10 - Stanovisko Republikovej rady Mosta-Híd je, že buď padne dohoda na predčasných voľbách alebo bugárovci odchádzajú z koalície. To, že tam Smer-SD vidí aj možnosť rekonštrukcie vlády, zrejme súvisí s tým, že jeho predstavitelia nevedia čítať s porozumením. Pred novinármi to vyhlásil František Šebej (Most-Híd) .

"Toto je problém na Slovensku, že vzdelávanie je nedostačujúce, teda nevedia čítať s porozumením," povedal Šebej. Na otázku, čo by Most-Híd urobil, ak by došlo k výmene premiéra, Šebej odvetil, že by to záviselo na tom, kto bude nový predseda vlády. "Ale naše uznesenie republikovej rady s tým nepočíta. To počíta s tým, že buď budú predčasné voľby alebo odchádzame z vlády," dodal.

11.59 - Rokovanie parlamentu bude zrejme rekordne krátke a skončí sa už dnes, začalo sa pritom len v utorok popoludní o 13.00 h. Opozícia totiž stiahla všetky svoje návrhy z programu a väčšina bodov je už prerokovaná aj odhlasovaná. Opozícia zdôrazňuje, že v súčasnej vládnej kríze nemá zmysel rokovať o iných návrhoch, iba o návrhu na skrátenie volebného obdobia.

Prázdne miesta poslancov za stranu SaS počas rokovania parlamentu.
Prázdne miesta poslancov za stranu SaS počas rokovania parlamentu. Foto: TASR
 

11.40 - Robert Fico aj Robert Kaliňák odišli z Úradu vlády zadným vchodom. Novinárom sa opäť vyhli.

11.38 - Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál na otázku, čo si predstavuje pod rekonštrukciou vlády, odvetil, že rekonštrukcia kabinetu je, keď sa vymenia ministri. "A to pre nás neprichádza do úvahy. Buď budú predčasné voľby, alebo zvalíme vládu," zopakoval stanovisko bugárovcov.

11.32 - Najsilnejšia vládna strana Smer-SD robí všetko, aby súčasná vláda vydržala. Ak sa to nepodarí a minú sa všetky možnosti, najférovejším riešením pre krajinu budú predčasné voľby. Novinárom to povedal poslanec Smeru-SD a mediálny poradca premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Erik Tomáš s tým, že jeho strana prípadnú úradnícku vládu považuje za "mačkopsa" bez legitimity. Viac nájdete TU .

Na vládu prišiel aj Robert Kaliňák, ktorý v pondelok oznámil, že z postu odstúpi.
Na vládu prišiel aj Robert Kaliňák, ktorý v pondelok oznámil, že z postu odstúpi. Foto: TASR
 

11.12 - Opozičná SaS pôjde do volieb samostatne, či už budú predčasné alebo riadne. Všetkým demokratickým parlamentným a mimoparlamentným stranám však navrhuje dohodu o povolebnej spolupráci. Strany by sa v nej mali zaviazať, že nebudú spolupracovať so Smerom-SD a kotlebovcami, a že nebudú tolerovať korupciu.

11.06 - Viktor Stromček (Smer-SD) skončil vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a tiež vo funkcii splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov.

11.04 - "Ideme na vládu, pokračujeme ďalej, vláda je zatiaľ funkčná," uviedla pri príchode ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). "Uvidíme, neviem na to odpovedať," uviedla na otázku, ako sa bude ministrom rokovať vo vyhrotenej politickej situácii.

Ministrovi zdravotníctva Druckerovi neprekáža "ministrovať" ani počas súčasnej politickej situácie. "Kým bude vláda funkčná, budem pracovať na agende, ktorú mám rozpracovanú," uviedol Drucker s tým, že má zmysel v tejto práci pokračovať do poslednej chvíle fungovania vlády.

"Nie je správne nič nerobiť," myslí si Drucker. Nechcel komentovať, či by v súčasnej situácii pomohla výmena premiéra Roberta Fica (Smer-SD). "Neberte to alibisticky, ale som nominant Smeru-SD a nie jeho člen, mne neprináleží komentovať súčasnú politickú situáciu," dodal.

 

10.40 - Na vládu prišiel aj Robert Kaliňák, ktorý v pondelok oznámil, že z postu odstúpi. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za seba poslala štátnu tajomníčku.

10.33 - Delegácia poslancov, ktorú Európsky parlament (EP) vyslal na objasnenie situácie súvisiacej s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, príde na Slovensko pravdepodobne znova. Europoslanci budú v rámci stredajšej rozpravy o ochrane novinárov v Štrasburgu požadovať ďalšie informácie a navrhnú aj otvorenie prípadov ďalších dvoch nezvestných slovenských novinárov. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec József Nagy (EĽS/EPP).

10.30 - Podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Miroslav Číž novinárom povedal, že v Smere-SD čítajú uznesenie Mosta-Híd ako stanovenie dvoch možností. A to buď predčasné voľby, alebo zásadná rekonštrukcia vlády. Most-Híd oficiálne deklaroval, že ak nevznikne dohoda na predčasných voľbách, odchádza z koalície. "O predčasných voľbách sme sa rozprávali, je to vážna téma," priznal Číž s tým, že koaliční partneri rokujú desiatky hodín a hovorí sa aj o výmene premiéra, ale k zmenám názorov dochádza často.

 

10.25 - Robert Fico redaktorovi portálu Aktuality.sk „Pán redaktor, na rozhovor treba vždy dvoch ľudí a vy ste ten posledný, s kým mám o rozhovor záujem," odpovedal Fico. ( aktuality.sk )

10.23 - Ani druhý deň po zasadnutí Republikovej rady Mosta-Híd, z ktorej vzišla požiadavka na predčasné voľby, predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) verejnú reakciu ku stanovisku koaličného partnera neposkytol. V stredu prišiel premiér do parlamentu na zasadnutie poslaneckého klubu Smeru-SD, novinárom sa však opäť vyhol.

10.20 - Pozrite si NAŽIVO tlačovú besedu SaS o aktuálnej politickej situácii


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?