Správy z vášho kraja:
14. 03. 2018 17:17 , článok bol aktualizovaný 14. 03. 2018 19:41 | BRATISLAVA, MICHALOVCE/TV Markíza

Vadalovo zatknutie súvisí s kokaínom dovezeným medzi banánmi a ananásmi

Benátsky súd vydal na neho zatykač 12 dní po nájdení mŕtvych tiel Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Zadržaný muž po policajnej razii v dome na  Kavarnianskej ulici v Michalovciach.
Zadržaný muž po policajnej razii v dome na Kavarnianskej ulici v Michalovciach. Foto: TASR

Zatknutie Antonina Vadalu v Michalovciach súvisí podľa prokuratúry s jednou z najväčších zásielok kokaínu do Európy. V roku 2015 totiž talianska polícia našla medzi dovezenými banánmi a ananásmi drogy za vyše 30 miliónov eur.

V reportáži Braňa Tomagu uvidíte zábery talianskej polície z decembra 2015. Organizovaná skupina hľadá medzi čerstvým exotickým ovocím z Ekvádoru 400 kilogramov kokaínu, ktorý má putovať do strednej a východnej Európy. V správe polície sa už vtedy objavuje osoba s iniciálkami A. V.

„Podľa obvinenia, ktoré sme dostali, sa mal Antonino V. spolčiť s ďalšími osobami za účelom dovozu veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky," povedal nám hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Na operácii proti narkomafii sa podieľo takmer 200 policajtov. Podľa medializovaných informácii sa im podarilo vtedy zatknúť deväť osôb.

Zatykač na Antonina Vadalu vydal benátsky súd po tom, čo sa jeho meno objavilo v poslednom článku zavraždeného Jána Kuciaka.

Talianske úrady však na tlačovej besede priznali, že skupinu, ktorá mala dovážať obrovské množstvo kokaínu do Európy, sledovala kalábrijská prokuratúra ešte dávno pred zachytením 400 kilogramovej zásielky kokaínu z Ekvádoru.

„Podľa našich zistení tieto osoby pokračovali v trestnej činnosti s omámnými látkami a tým súvisiacim praním špinavých peňazí tak v Taliansku, ako i v zahraničí," povedal prokurátor Bruno Cherchi.

Na Vadalu vydal benátsky súd zatykač deviateho marca, teda 12 dní po nájdení mŕtvych tiel novinára a jeho priateľky. Tamojšie úrady o tomto úkone informovali čo najmenej ľudí na Slovensku. Vadalu zaistili slovenskou políciou vďaka vynikajúcej spolupráci s Eurojustom.

Či ale Antonina Vadalu vydajú do Benátok záleží na rozhodnutí košického krajského súdu, v predbežnej väzbe ho môžu držať maximálne 40 dní, aj to len za predpokladu, že Taliani pošlú do 18 dní úradný preklad európskeho zatykača.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce