15. 03. 2018 08:06 | BRATISLAVA/TASR

Pellegrini alebo Kažimír? Jeden z nich bude zrejme novým premiérom

Oficiálne orgány Smeru otom ešte nerozhodli, mali by tak urobiť vo štvrtok.

Robet Fico, Peter Pellegriny, Peter Kažimír
Robet Fico, Peter Pellegriny, Peter Kažimír Foto: TASR

Novým predsedom vlády by mohol byť Peter Pellegrini (vicepremiér pre investície a informatizáciu) alebo Peter Kažimír (minister financií), podľa zatiaľ nepotvrdených informácií o tom informovali viaceré médiá.

Dennikn píše, že podľa zdrojov z koalície je oveľa pravdepodobnejšie, že Ficova strana poverí vedením vlády Pellegriniho. Oficiálne orgány Smeru o tom ešte nerozhodli, mali by tak urobiť vo štvrtok.

Kreslo sa uvoľní, keď Robert Fico (Smer-SD) podá demisiu. Oznámil, že je pripravený to urobiť, ak prezident Andrej Kiska splní jeho podmienky.

 

V novej vláde, ktorá bude musieť v parlamente opäť žiadať o dôveru, už nemá sedieť Robert Kaliňák, ktorý oznámil demisiu ešte pred Ficom. Ešte skôr z vlády odišiel Marek Maďarič, ktorý po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice odstúpil z funkcie ministra kultúry.

Ako Kaliňákova nástupkyňa sa spomína štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková. V médiách sa objavilo aj meno Martina Glváča, ktorý ale povedal, že mieni zostať v parlamente. Pri poste ministra kultúry zaznievali tri mená - Dušan Jarjabek, Ján Podmanický a Erik Tomáš, ktorý by mal byť aj najhorúcejším kandidátom na tento post.

Zmena určite nastane na ministerstve spravodlivosti. Lucia Žitňanská (Most-Híd) sa totiž rozhodla v budúcej vláde, ktorá má vzniknúť po Ficovej demisii, nepokračovať. Jej stranícky kolega, minister životného prostredia László Sólymos TASR potvrdil, že ak by ho strana opäť nominovala, išiel by do rezortu. Najskôr však treba novú vládu vytvoriť a tá musí získať podporu väčšiny v parlamente.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce