18. 03. 2018 12:15 , článok bol aktualizovaný 18. 03. 2018 12:26 | BRATISLAVA/ TV Markíza,TASR

Peter Pellegrini chce, aby nový minister vnútra nebol dlhoročný straník Smeru

Vyhlásil to v mimoriadnej relácii TV Makríza.

Peter Pellegrini v mimoriadnej relácii TV Markíza.
Peter Pellegrini v mimoriadnej relácii TV Markíza. Foto: TV Markíza

Prvým hosťom Michala Kovačiča v Mimoriadnej relácii: Politická kríza, bol dezignovaný premiér Peter Pellegrini. Ku konkrétnym menám v novej vláde sa veľmi vyjadrovať nechcel. Vyhlásil však, že nový minister vnútra by nemal byť dlhoročný straník Smeru.

"Mien zaznieva veľmi veľa. Nemal by to byť ale žiaden vysoký funkcionár strany. Musí to byť človek so skúsenosťami. Ja osobne nabádam kolegov v strane, aby sme našli človeka, ktorý sa nebude zorientovávať mesiac či dva v danom rezorte. Táto vláda nebude mať nárok na žiadnych sto dní," povedal.

Na margo možnej výmeny na poste policajného prezidenta detaily povedať nechcel. "Ak by sme sa k tomu vyjadrovali, ukázali by sme, že policajný prezident visí na šnúrke politika. S názorom na jeho výmenu či zotrvanie bude musieť prísť nový minister vnútra," konštatoval Pellegrini. Na druhej strane je za zmenu obsadzovania postu šéfa policajtov ešte v tomto volebnom období.

V súvislosti s menom poslanca Erika Tomáša (Smer-SD), ktorý sa spomína ako nový minister kultúry, Pellegrini poznamenal, že v pondelok (19.3.) napoludnie zasadne predsedníctvo Smeru-SD, kde sa rozhodne. "Počítam, že o jednej hodine vám oznámime, kto bude nominantnom na túto stoličku," avizoval.

SNS má zároveň v pondelok ráno oznámiť, či si ponecháva všetkých troch aktuálnych ministrov. Ak ich bude chcieť ponechať, Pellegrini s tým problém nemá. Následne v pondelok popoludní či v utorok (20.3.) ráno by išiel prezidenta Andreja Kisku informovať o zozname ministrov. A už v stredu (21.3.) by mohol parlament rokovať o dôvere novej vláde.

Aktuálny vicepremiér v demisii uistil, že ak ho prezident vymenuje za predsedu vlády, tak určite bude riadny premiér. "Treba si uvedomiť, že Robert Fico ostáva predsedom najsilnejšej strany. Preto je logickým partnerom na rokovania aj pre predsedov iných strán. Takáto dvojkombinácia je bežná nielen v EÚ, ale už aj SR mala takú vládu. Iveta Radičová nebola ako premiérka predsedníčkou strany," pripomenul.

To, že ho Fico v prezidentskom paláci nepustil v paláci k slovu, Pellegrini ako problém nevidí. "Ja som hovoriť nič nechcel. Ak sa situácia bude vyvíjať tak, ako je dohodnuté, budem mať čas toho porozprávať až až. Ak dostanem dôveru, mám jasnú predstavu, ako by sa mala riadiť krajina ďalšie volebné obdobie," deklaroval.

Pellegrinimu sa však nepozdával ceremoniál, ktorý sprevádzal Ficovu demisiu. "Bol som svedkom demisií rôznych ministrov a vždy to malo nejakú formu. Či už príhovor prezidenta, príhovor odchádzajúcich, hymna. Nech si ľudia urobia názor, ako to prebiehalo. Zo strany prezidentského paláca som to vnímal ako nehodné," dodal.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce