Správy z vášho kraja:
21. 03. 2018 22:07 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Zľahla sa pod ním zem! Mišenka dal pred 23-ročným trestom prednosť životu na úteku

Zisťovali sme, či sa dá takýmto situáciám predísť.

Viliam Mišenka
Viliam Mišenka Foto: TASR

Zľahla sa po ňom zem! Viliam Mišenka si má po včerajšom verdikte súdu odpykať 23-ročný trest za objednávku vraždy švagrinej, no spravodlivosti zatiaľ uniká. Toto pritom nie je prvý prípad zločinca, ktorý pred vynesením rozsudku zmizol a potom sme ho museli hľadať ako ihlu v kope sena. Preto sme zisťovali, či sa dá takýmto situáciám predísť.

Keď pristál vládny špeciál pred piatimi rokmi na bratislavskom letisku, Viliama Mišenku vinili z viacerých vrážd a zločinov. Postupne ho však súdy z týchto skutkov buď oslobodili, alebo stíhanie zastavili. Jediný trest dostal v utorok (20.3.).

Podľa rozsudku si objednal vraždu švagrinej - motív vraj nezistili. Vo väzení má stráviť 23 rokov. Pre 61-ročného Mišenku je to ako doživotie. Keď Mišenku v júli 2015 naposledy prepustili z väzby, tvrdil, že nikdy nikoho nedal zavraždiť.

Vo väzbe vtedy strávil spolu 29 mesiacov. Podľa senátu najvyššieho súdu už nemali inú možnosť, lebo by porušili judikatúru Medzinárodného súdu pre ľudské práva. Nedali mu žiadne obmedzenia, bol slobodný.

Utorkový rozsudok si vypočuť neprišiel. Policajti po ňom vyhlásili pátranie takmer ihneď. Sudca totiž požiadal o jeho okamžité dodanie do výkonu trestu. Aj v stredu (21.3.) sme ho hľadali v Topoľčanoch. Naposledy ho tam vraj videli pred týždňom. Podľa našich informácií má Viliam Mišenka platný cestovný pas.

Nie je teda vylúčené, že už nie je na Slovensku. Jeho advokát Igor Cibula uviedol, že nevie, kde sa jeho klient nachádza.

Podobné scenáre sme tu už mali. Napríklad pri dvojnásobnom vrahovi Štefanovi Szabovi. Pri vynesení doživotného trestu chýbal. Našli ho až po mesiacoch v podkroví vlastného rodinného domu. Rovnako zmizol aj Ľuboš Kosík či Karol Mello - hoci ten odsúdený zatiaľ právoplatne z ničoho nie je. Pátranie po takýchto ľuďoch nás pritom stojí desaťtisíce eur.

„Policajný zbor má určité možnosti, ktoré sa skutočne aj realizujú, aby osoby mohli byť nejakým spôsobom monitorované. Ale v zásade všetko je v určitých režimoch utajenia," uviedla odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

No zatiaľ sa zdá, že Viliam Mišenka v ich hľadáčiku nefiguroval. Inak by už sedel vo väzení.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce