22. 03. 2018 10:00 , článok bol aktualizovaný 22. 03. 2018 11:04 | BRATISLAVA/TASR, mm

Andrej Kiska vymenoval novú vládu, predsedom sa stal Peter Pellegrini

Pellegrini sa ujal najvyššieho exekutívneho postu po tom, ako do rúk Kisku zložil ústavou predpísaný sľub.

Členovia novej vlády.
Členovia novej vlády. Foto: TASR

Novým predsedom vlády, ktorý vo funkcii vystriedal Roberta Fica (Smer-SD), sa stal Peter Pellegrini (Smer-SD). Do funkcie ho vo štvrtok vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Následne vymenoval aj ostatných členov nového kabinetu.

Pellegrini sa ujal najvyššieho exekutívneho postu po tom, ako do rúk Kisku zložil ústavou predpísaný sľub:

 "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života".

Pozrite si vymenovanie Petra Pellegrinho do funkcie predsedu vlády prezidentom Andrejom Kiskom

 

V porovnaní s odchádzajúcim kabinetom dôjde okrem postu premiéra k zmene vo funkciách podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorú bude zastávať Richard Raši (Smer-SD), ministrom vnútra bude Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Na ostatných ministerských postoch zmeny nenastali.

Pozrite si vymenovanie novej vlády prezidentom Andrejom Kiskom

Nová vláda by už v piatok mala požiadať parlament o dôveru

Nový kabinet sa po vymenovaní zíde na svojom prvom rokovaní, na ktorom schváli programové vyhlásenie. V piatok by sa mohol postaviť pred Národnú radu SR a požiadať poslancov o dôveru.

Výmenu vlády si vyžiadala vládna kríza, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po ďalších okolnostiach vrátane informácií o údajných prepojeniach vládnych politikov na kalábrijskú mafiu, o čom písal Kuciak. Po vražde vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí žiadajúcich odchod Roberta Kaliňáka (Smer-SD), následne aj Roberta Fica.

V hre boli aj predčasné parlamentné voľby, po ktorých volá opozícia, ale žiadal ich aj Most-Híd. Vládna strana zmenila názor, keď Fico oznámil, že podá demisiu, čo vyústilo do rekonštrukcie vlády.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?