22. 03. 2018 13:29 , článok bol aktualizovaný 22. 03. 2018 16:55 | BRATISLAVA/mm

Zhromaždenie Za slušné Slovensko zrušili, študenti napriek tomu organizujú pochod

Zhromaždenie síce v Bratislave nebude, ostatné mestá však protesty zatiaľ nezrušili.

Protestujúci ľudia na Námestí SNP
Protestujúci ľudia na Námestí SNP Foto: TASR

Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa v piatok (23.3.) v Bratislave neuskutoční. TASR to potvrdili jeho organizátori, ktorí to zdôvodňujú vymenovaním novej vlády.

"Od začiatku sme reprezentovali občiansky hlas a sme hrdí na to, čo dosiahol. Teraz sme sa dostali do bodu, kedy vidíme, že nasledujúce kroky spoločnosť delia a z občianskej pozície vieme povedať, že sú kroky, ktoré sa majú diať na ulici, a kroky ktoré sa majú diať v parlamente. Sú okamihy, ktoré nie sú jednoduché, ale aj o tomto je sloboda, zodpovednosť a slušnosť. Slušní občania rešpektujú ústavu," povedali organizátori.

Zároveň potvrdili, že "nikam neodchádzajú a budú pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať." Podľa nich to, čo vládna strana spravila doteraz, je absolútnym minimom. "Dnešok preto nie je bodkou, ale dvojbodkou. Preto zakladáme občiansku platformu "Za slušné Slovensko", ktorej cieľom je podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí za spravodlivé a slušné Slovensko," vysvetlili s tým, že sú pripravení kedykoľvek vyjsť opäť do ulíc.

Pripomenuli, že budú vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a neboli žiadne podozrenia na prepojenie štátnych inštitúcii na organizovaný zločin. "Chceme vidieť, že ministerstvo vnútra funguje nezávisle a nie ako stranícka pobočka," uzavreli.

Aktuálny zoznam zhromaždení Za slušné Slovensko:

Študenti sa nevzdávajú, organizujú pochod

Študenti vysokých škôl chcú však v protestoch pokračovať. Organizujú tichý pochod spred budovy Univerzity Komenského, ktorý pôjde cez Šafárikovo námestie. Odtiaľ sa presunie na Námestie SNP, kde pochodujúci zapália sviečky Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Začiatok pochodu si naplánovali na 16.30 h.

Takto vyzeral protest minulý týžden v Bratislave

 

Na zrušenie protestu už reagujú aj politici

Sulík vyhlásil, že SaS sa stotožnila s úpenlivým volaním námestí po predčasných voľbách. "Predložili sme návrh na predčasné voľby. Je to jasný a konkrétny cieľ, za ktorým sa musí slušná časť Slovenska vydať. Veríme, že náš postup má podporu širokej verejnosti," odkázal.

Predseda SaS zároveň vyzval koaličných poslancov, aby dobre zvážili hlasovanie o dôvere Pellegriniho vláde. "Nevieme im ponúknuť eurofondy ani teplé miesta. Ale vieme im povedať, že budú stáť na správnej strane. Mali by takúto vládu odmietnuť. Majú v rukách možnosť spraviť niečo pre našu krajinu," dodal.

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová priznala, že nerozumie rozhodnutiu organizátorov verejných zhromaždení zrušiť piatkové (23.3.) podujatie. "Ako občan im nerozumiem. Ešte pred týždňom bolo cítiť odhodlanie vydržať, dnes akoby organizátori hodili uterák do ringu. Rozumiem však sklamaným a prekvapeným občanom, ako aj ochote študentov, ktorí prevzali organizáciu zhromaždenia do vlastných rúk. Ich pochod osobne podporíme," uistila.

Podpredseda strany Ľubomír Galko zase deklaroval, že poslanci SaS urobia v parlamente maximum, aby požiadavky ľudí z námestí tlmočili koalícii. "Chceme slušné Slovensko. Stojíme za ľuďmi, ktorí razantne a veľmi slušne prejavili svoj názor a rozhorčenie," uzavrel.

Pozrite si tlačovú bedesu SaS k vymenovaniu Pellegriniho vlády a zrušenému protestu v Bratislave (začína od 4.30 min.)

 

Ľudia si zaslúžia skutočnú zmenu a nie iba "face-lifting". Takto na výmenu vlády reagovalo mimoparlamentné KDH, ktoré preferuje predčasné voľby. "Poctivé riešenie pre Slovensko sú predčasné voľby," uviedol predseda hnutia Alojz Hlina.

Dopracovať sa k nemu dá aj tlakom či vypísaním referenda. Pracovať na tom má podľa Hlinu opozícia. "Je doba na spoluprácu. Vyzývame najsilnejšiu opozičnú stranu, nech sa niečo vytvorí a my sme pripravení ku všetkému, čo bude mať logiku a ratio sa pripojiť," uviedol Hlina na tlačovej konferencii v Bratislave.

Požiadal tiež organizátorov protestu Za slušné Slovensko, aby zvážili, či ohlásené piatkové zhromaždenie nedotiahnu do konca. Jeho zrušenie deň pred konaním totiž môže byť podľa Hlinu riziko. "Je dosť možné, že tam nejakí ľudia prídu a bude to bez koordinácie," vysvetlil.

Organizátori by sa napríklad podľa neho mohli v piatok poďakovať ľuďom, keďže je na to dôvod, a prípadne odovzdať štafetu ďalej. Hlina si myslí, že by ju mohla prebrať opozícia. "Možno by bolo dobré, aby štafetu prebrala opozícia a to tak, aby výsledkom boli predčasné voľby," doplnil.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce